Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Restauracím ubývají hosté. Oběd v Praze vyjde skoro na stovku

Vybírání z jídelního lístku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vybírání z jídelního lístku | foto: Shutterstock

PRAHA Ceny denních menu v tuzemských restauracích se ve většině měst letos zvýšily. Důvodem je vyšší daň z přidané hodnoty a růst cen vstupů. Průměrná cena jídla na denním menu pražské restaurace se zvýšila na skoro 92 korun.

"Loni byla Praha zhruba na stejné úrovni s Brnem. Letos se od ostatních měst vzdálila a ceny denního menu jsou tam zhruba o deset korun vyšší než v ostatních městech, na která jsme se zaměřili," uvádí Jakub Šafránek z portálu Lunchtime.cz. Ten zpracoval průzkum, kterého se zúčastnilo 160 restaurací.

Brno si překvapivě udrželo stejnou úroveň a za denní menu zákazníci zaplatí v průměru 82,40 Kč. V Ostravě rostly ceny podobně jako v Praze, letos na podzim průměrná cena denní nabídky činí skoro 85 korun, před rokem to bylo rovných 74 korun.

"Velký rozdíl mezi Prahou a Ostravou má na svědomí velký počet luxusnějších a dražších restaurací, kam se chodí najíst manažeři s obchodními partnery. Tyto obědy bývají i dvakrát dražší, než je běžné. Protihodnotou je lepší servis, který se od nich očekává," dodal Šafránek.

ČTĚTE TAKÉ

Podle průzkumu nadpoloviční většina restaurací pocítila pokles tržeb z denního menu. U necelé poloviny restaurací se denní menu podílí na tržbách 20 až 50 procenty. Více než polovina podniků také pocítila úbytek hostů.

Restaurace se s úbytkem hostů snaží bojovat marketingovými akcemi a novinkami v nabídce. Tyto nástroje využívají přes tři čtvrtiny oslovených. Slevové portály využívá jen 15 procent z nich.

Za zvyšováním nákladů vidí provozovatelé většinou více příčin, pro 55 procent dotázaných to je kombinace vyšších cen surovin, energie a základní sazby DPH. Zdražování vstupů má pro restaurace různé důsledky, některé propouštějí, jiné přešly k levnějším dodavatelům.

,
Premium

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.