27. listopadu 2007 10:19 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Řetězce má „srovnat“ zákon

PRAHA Potravinářská komora požaduje uzákonění rovných vztahů dodavatelů a obchodních řetězců. Zákon by měl například zamezit uplatňování rozdílných podmínek vůči jednotlivým dodavatelům nebo vynucování jednostranně výhodných smluv.

„Snažíme se stanovit pravidla mezi dodavateli a odběrateli. Obě strany se dostanou do rovnoprávnějšího postavení,“ řekl LN šéf potravinářské komory Miroslav Toman. Podle něj by zákon mohl parlament přijmout příští rok.

Řetězce by podle zákona byly nucené vytvořit svůj etický kodex, který by měl obsahovat pravidla poctivého obchodního styku s dodavateli. Toman míní, že je nutné přikázat to řetězcům zákonem, protože dobrovolně to učinilo zatím minimum firem.

Maloobchodní řetězce návrh Potravinářské komory příliš nenadchl. „Zákon je zbytečný. Vše, co je v něm obsažené, již řeší jiné zákony,“ řekl LN jednatel společnosti Globus Petr Vyhnálek. Podle něj je zákon v podobě, ve které ho navrhuje komora, nebezpečný především pro malé dodavatele.

Návrh Potravinářské komory
Zákon o „významné tržní síle a jejím zneužití“ má postihnout odběratele s významnou tržní sílou. Ty zákon specifikuje jako firmy, jejichž čistý roční obrat je vyšší než dvě miliardy korun. Penalizováno by mělo být uplatňování různých podmínek vůči dodavatelům, vynucování slev či poplatky za zalistování sortimentu do nabídky. Obchodníci mají také vytvořit svůj etický kodex. Dodržování kodexu by kontroloval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.
Komora zatím nejednala o politické podpoře návrhu, z předběžných vyjádření stran je ale možné usuzovat, že podporu najde. „Moji podporu jako stínového ministra ten návrh má,“ řekl předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek. Předloha jde podle něj jinou cestou než dosavadní neúspěšné pokusy, a proto by mohla uspět i v širším politickém spektru. Debatě o zákonu se nebrání ani ministerstvo zemědělství.

„Je pravda, že chování řetězců u nás je vůči dodavatelům dosti tvrdé,“ prohlásil včera rovněž europoslanec Jan Březina (KDU-ČSL). Podle Březiny unijní legislativa chrání spotřebitele i slabší partnery v obchodních vztazích, takže stát přijetím zákona může zamezit případným žalobám dodavatelů. Ti by jej mohli vinit z toho, že je v souladu s legislativou EU dostatečně nechrání.
ond, čtk