21. července 2007 13:16 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Řetězce ničí menší prodejny

Delvita | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Delvita | foto: David PortLidové noviny

PRAHA  Specializovaní obchodníci si stěžují, že jim velké obchodní řetězce berou zákazníky. Podle ankety v rámci soutěže GE Money Multiservis Obchodník roku 2007 totiž až sedmdesát procent z nich nabízí zcela záměrně i zboží z jiného segmentu, než na který jsou původně zaměřené.

Především potravinářské řetězce lákají zákazníky na akční nabídky například zahrádkářského zboží za nízké ceny, kterým menší prodejci nemohou konkurovat. „Mnoho samostatných obchodníků muselo zejména ve větších městech své zahrádkářské prodejny zavřít,“ uvedl Josef Staněk ze společnosti Hobbycentrum.

Podíl jiného sortimentu se na celkových tržbách řetězců podílí od pěti do dvaceti procent a má stále rostoucí tendenci. Sami prodejci navíc potvrzují, že i do budoucna plánují tuto nabídku služeb rozšiřovat. „Vzhledem k tomu, že okruh našich zákazníků se stále zvětšuje, tak budeme i nadále akční nabídky nepotravinářského zboží rozšiřovat,“ informovala mluvčí Lidlu Jitka Pivoňková.

Jiný druh zboží ale nenabízejí jen potravinářské řetězce. Například v drogistické společnosti dm drogerie si mohou zákazníci nakoupit biopotraviny, krmivo pro zvířat nebo textil. Také prodejce oděvů Marks & Spencer nabízí ve vybraných prodejnách bytové doplňky, kuchyňské potřeby i kosmetiku. „Rozšiřování nabídky souvisí s využíváním prodejní plochy. Naše obchody ve Velké Británii prodávají rovněž nábytek a elektroniku,“ konstatuje Renata Fišerová z Marks & Spencer.

Další výrazné rozšíření nabídky chystá rovněž prodejce elektrických spotřebičů Electro World. „Zákazníkům chceme nabídnout kompletní řešení. Proto jsme výrazně rozšířili sortiment příslušenství. Nabízíme i značkové nádobí a porcelán. V loňském roce jsme rozšířili také nabídku odborné literatury,“ uvedla Anna Rumianová, manažerka marketingu Electro Worldu.

Další podrobnosti o likvidaci malých obchodů řetězci
si přečtěte v pátečním vydání deníku

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!