Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Řetězce vyslyšely odboráře. Podívejte se, kde nakoupíte o svátcích

Nakupování – ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nakupování – ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA Většina obchodních řetězců bude mít letos na Štědrý den otevřeno pouze do 14 hodin. Například Lidl zavře ale ještě o dvě hodiny dříve. Po dohodách s odboráři zkrátí většina prodejců prodejní dobu ve srovnání s loňským rokem o hodinu. U českých sousedů je přitom nakupování během vánočních svátků tabu.

Některé hypermarkety Tesco mají do 23. prosince otevřeno nepřetržitě. Rozšířenou prodejní dobu mají také vybrané expresy, supermarkety a obchodní domy. Nonstop provoz ale neplatí pro vánoční svátky.

„Obchody se zavřou 24. prosince ve 14 hodin, na Boží hod bude zavřeno, 26. prosince se otevřou v 8 hodin a budou mít normální otevírací dobu. Na Silvestra zavřeme všechny prodejny bez výjimky v pět hodin a otevírat budeme až 2. ledna,“ řekl serveru Lidovky.cz předseda Nezávislých odborových svazů Tesco Ivan Předinský.

Otevírací doba supermarketů
24. 12.25. 12.26. 12.31. 12.1. 1
Tescodo 14 hodinzavřenoobvyklá otevírací dobado 17 hodinzavřeno
Albert do 14 hodinzavřeno8-207-19zavřeno
Lidl do 12 hodinzavřeno9-177-15zavřeno
Pennydo 14 hodinzavřenozavřenootevřeno 17zavřeno
Billado 14 hodinzavřeno8-177-17zavřeno
Kauflanddo 14 hodinzavřeno8-187-18zavřeno

Odboráři obchodních řetězců nedávno vyzvali své zaměstnavatele, aby se nepředháněli v tom, který bude mít o Vánocích otevřeno nejdéle. Argumentovali tím, že zaměstnanci si zaslouží více času na oslavu vánočních svátků v rodinném kruhu.

Mohlo by se zdát, že odbory dosáhly svého, protože loni na Štědrý den byly prodejny otevřené až do pozdních odpoledních hodin. Například Tesco ale požadavky nesplnilo zcela.

ČTĚTE TAKÉ:

„Jednali jsme se zaměstnavatelem, protože jsme ještě chtěli, aby prodejny Express a některé supermarkety ve velkých městech zavřely v poledne, tak jak to dělá třeba Lidl. To se však nepovedlo,“ vysvětluje Předinský.

IKEA zavře, Lidl věnuje víc času zaměstnancům

Úplně zavřeno budou mít 24. prosince obchody s nábytkem IKEA. Síť obchodů Albert zkrátí otevírací dobu o hodinu a zavírat tak bude také ve 14 hodin.

„Rádi bychom našim zaměstnancům dopřáli klidné Vánoce v rodinném kruhu, a tímto krokem se jim snažíme pomoci. Uvědomujeme si, že na provozovnách pracují otcové a matky rodin, na které doma čekají finální přípravy ke slavnostnímu večeru,“ řekla ČTK k obchodům Albert mluvčí Judita Urbánková.

Jak mají otevřeno sousední státy?

  • Rakousko - o svátcích a v neděli jsou obchody zavřené
  • Německo  - obchody zavírají v neděli a až na výjimky i o svátcích, liší se v jednotlivých částech země
  • Slovensko - zavřeno je na První svátek vánoční, na Nový rok a o Velikonoční ne­děli
  • Polsko - 13 svátečních dnů v roce jsou obchody zavřené (výjimky mají lékárny a čerpací stanice)

Do 23. prosince bude mít Albert otevřeno až do půlnoci.

Také hypermarkety Globus letos rozšíří předvánoční prodejní dobu a od 22. prosince budou otevřené od sedmi hodin ráno. Diskontní řetězec Lidl bude mít na Štědrý den otevřeno stejně jako loni do 12 hodin. Prodejny se po svátcích otevřou zákazníkům 26. prosince.

Česko není Německo

Omezení prodeje o svátečních dnech je běžné ve většině sousedních států. Prodejní doba je regulována například v Německu, Maďarsku, Polsku či Rakousku. V Česku podobná opatření zatím žádný zákon nezavedl.

Obchodníci prodej o svátcích hájí zájmem zaměstnanců o lépe placené směny. „Podle našeho názoru by to byla škoda pro naše zákazníky, škoda pro ekonomiku a škoda i pro některé naše zaměstnance, kteří práci v tyto dny vyhledávají. Jsou za ni totiž speciálně ohodnoceni zvláštními bonusy a speciálními motivačními příplatky,“ vysvětluje mluvčí supermarketů Billa Gabriela Bechynská.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!