8. února 2008 16:51 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Revoluce v ČD: Budou si najímat dopravce

České dráhy si možná budou najímat externí dopravce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České dráhy si možná budou najímat externí dopravce. | foto: Vladislav GalgonekČTK

PRAHA Pro České dráhy by mohli v budoucnu jezdit externí železniční dopravci. Náměstek generálního ředitele drah Petr Moravec dnes na setkání s novináři řekl, že vedení drah uvažuje o vypsání tendrů na provozování některých spojů. Pokud by se tak skutečně stalo, šlo by o novinku na českém trhu; dosud si vlaky objednává pouze ministerstvo dopravy, kraje a některé obce.

"My se nebudeme bránit tomu, vzít si v budoucnu subdodavatele," uvedl Moravec. Podmínkou ovšem bude, aby externí dopravce provozoval linku efektivněji než České dráhy. "Je to věc naprosto revoluční," řekl Moravec, podle kterého je však zatím vše ve stádiu úvah. Náměstek ani nenaznačil, o které spoje by šlo.

Jediným objednatelem vlaků na české železnici je zatím veřejná správa. Kraje si od drah kupují regionální spoje, ministerstvo dopravy zase hradí rychlíky. Ty si automaticky bez výběrového řízení objednává u Českých drah. Tuto praxi Moravec kritizoval jako generální ředitel společnosti Veolia Transport, která se neúspěšně snažila zavést na české koleje první soukromé rychlíky.

Případného tendru Českých drah by se tak mohla zúčastnit i Veolia Transport, odkud Moravec odešel do ČD. Jak Moravec sdělil, Veolia Transport však zatím rezignovala na své další aktivity na železnici. S Moravcem totiž do ČD přišel i celý železniční tým Veolia Transport. "Teď to tam nemá kdo dělat," řekl Moravec.
Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
MANAŽER OBCHODNÍHO TÝMU (35 000 - 60 000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 60 000 Kč