Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 18 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Řidičům se zdraží povinné ručení. Kvůli příspěvku hasičům

Dopravní zácpa (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dopravní zácpa (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA O stovky korun zdraží majitelům aut od příštího roku povinné ručení. Naplno to přiznávají samy pojišťovny, kterým se rýsuje nová povinnost: posílat tři procenta z vybraného povinného ručení hasičům za jejich výjezdy k dopravním nehodám.

Novou „daň“ zavádí novela zákona o pojištění, která je ve sněmovně těsně před schválením. Za týden v úterý ji čeká poslední, třetí čtení. Po něm norma poputuje do Senátu, kde se také nečekají komplikace s přijetím.

ČTĚTE TAKÉ:

 
Poslanci tvrdí, že pojišťovny nemají kvůli nové povinnosti důvod zdražovat. „Stále platí rovnice, že dvacet miliard korun pojišťovny vyberou a deset miliard vydají. To znamená, že každý rok mají tyto pojišťovny deset miliard korun,“ tvrdí Jeroným Tejc (ČSSD), který je spolu s Rudolfem Chladem (TOP 09) a Janem Pajerem (ODS) předkladatelem změny zákona.

S tím pojišťovny zásadně nesouhlasí. Povinné ručení je podle nich v posledních dvou letech ztrátové, a pokud budou muset něco odvádět, musí zdražit. „Není jiné cesty. Sazby jsou na hranici rentability – a spíše za ní,“ míní Martin Diviš, prezident České asociace pojistitelů. Poslanci navíc podle Diviše zřejmě nepochopili mechanismus pojištění. Polovina vybrané sumy se podle jeho slov vyplatí na škody v tom roce, kdy nastaly. Druhá polovina sumy jde do rezerv na postupné vypořádání týchž škod. Pokud by pojišťovna neměla tuto rezervu, ztratí licenci a zkrachuje. „Zejména škody na zdraví se vypořádávají dlouho, i dvacet třicet let. To vše musí pokrýt pojistné jednoho roku, protože další roky mají vlastní škody,“ dodal Diviš.

Pětkrát již byl podobný zákon ve sněmovně, nikdy neprošel prvním čtením. Současný návrh vláda loni v červnu odmítla jako nesystémový postih řidičů. Tehdy chtěli poslanci pro hasiče šest procent z povinného ručení. Teď má norma šanci projít. Ministr financí Miroslav Kalousek totiž změnil názor a sám navrhl tři procenta.

A není to jediný bič, který se chystá na řidiče: zdražení dálničních známek o 300 korun ohlásil ministr dopravy Zbyněk Stanjura.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!