30. října 2007 7:57 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Říman dává jádru šanci

Jaderná elektrárna Temelín | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Temelín | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Výstavba jaderných elektráren i zvyšování těžby uhlí by mělo v Česku pokračovat bez ohledu programové prohlášení vlády. Vyplývá to z vyjádření ministra průmyslu a obchodu Martina Římana na včerejším semináři Hospodářské komory.

Říman uvedl, že nynější energetická koncepce z roku 2004, která počítá s podporou jaderné energie a zvyšováním těžby uhlí, nadále platí.

„Do konce příštího roku ji budeme aktualizovat, ale nedá se očekávat, že bude diametrálně odlišná od dnešní podoby,“ uvedl Říman.

Pokud jde o programové prohlášení, Říman zdůraznil, že to se týká pouze tohoto volebního období, které skončí za necelé tři roky. Podotkl rovněž, že plánování a výstavba nové jaderné elektrárny je proces, který tento časový horizont přesahuje.

Na přání zelených se totiž Topolánkova vláda zavázala, že výstavbu nových jaderných elektráren zastaví.

V programovém prohlášení vlády se uvádí, že nynější kabinet nebude plánovat a podporovat výstavbu nových jaderných bloků a zároveň nebude podporovat další rozvoj uhelných zdrojů.

To se však nelíbí i některým poslancům ODS v čele s Janem Klasem. Ten proto také žádal, aby se vláda držela původní energetické koncepce státu. „Je dobře, že ministr Říman podporuje původní energetickou koncepci. Navíc je pravděpodobné, že z tehdejší koncepce vypadne paragraf o uzavření dolu Rožínka, kde se těží uran,“ konstatoval Klas.

Ministr životního prostředí Martin Bursík odmítá současnou situaci komentovat. „Je předčasné o konečné podobě energetické koncepce státu mluvit. Počítám ale s lepší spoluprací s ministrem Římanem, než jakou jsem měl jako konzultant s tehdejším ministrem Urbanem,“ řekl Bursík.

Podle Václava Hrabáka z energetické sekce Hospodářské komory je ale nutné programové prohlášení vlády přehodnotit.

„Nejenže už nyní je Česká republika závislá na dodávkách ropy a zemního plynu z Ruska, ale po roce 2010 by se to mělo týkat i jaderného paliva,“ upozorňuje Hrabák.

Hospodářské komoře se totiž nelíbí, že současná státní energetická koncepce se odlišuje od letošního programového prohlášení Topolánkova kabinetu.

„Energetika je jedním z největších rizikových faktorů v podnikatelském prostředí. Je potřeba co nejrychleji najít způsob, jakým směrem se vydat dál,“ uvedl Jaromír Drábek, prezident Hospodářské komory.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz