31. března 2007 9:06 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Říman odvolal šéfa CzechInvestu

Martin Říman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Říman | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Vztahy mezi ministerstvem průmyslu a obchodu a dceřinou agenturou pro podporu investic CzechInvest jsou velmi napjaté. Ministr Martin Říman včera s okamžitou platností odvolal z funkce dosavadního generálního ředitele agentury Tomáše Hrudu. Toho viní z opakovaného porušení zákona.

„První výsledky kontroly, kterou jsme v agentuře CzechInvest zahájili před několika dny, odhalily závažné systémové a organizační nedostatky. Ačkoli jsme s kontrolou na začátku, již nyní jsme narazili na nesrovnalosti při zadávání veřejných zakázek,“ sdělil včera ředitel sekce strukturálních fondů ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Miroslav Elfmark.

Podle něj jednal CzechInvest v rozporu se zákonem minimálně v pěti případech. Problémem je, že zakázka na propagaci úspěchu programu podpory podnikání v médiích byla rozdělena na pět menších částí, díky čemuž mohla agentura oslovit pouze tři firmy, aniž by musela vypsat výběrové řízení. Podle ministerstva je tak zřejmé, že agentura CzechInvest postrádala účinný manažerský dohled.

Hruda toto obvinění odmítá. Agentura podle něj umístila inzerci do tisku plně v souladu se zákonem. O všech krocích, které podnikalo vedení agentury, navíc podle něj MPO celou dobu vědělo díky průběžným kontrolám. Za celou věcí vidí Hruda osobní důvody, zejména špatné vztahy s ministrem Martinem Římanem.

„Ministr má plné právo jmenovat si do čela úřadu lidi, kterým důvěřuje, ale ať si nehledá zástupné důvody pro mé odvolání,“ sdělil včera LN Hruda s tím, že tento názor již sdělil i ministrovi průmyslu. Druhým důvodem pro odvolání ředitele agentury na podporu investic byly personální otázky. „Hned na počátku kontroly jsme zjistili, že CzechInvest bez souhlasu ministerstva zvýšil počet svých pracovníků o dvojnásobek. Nedodržení závazných limitů mělo dopad na rozpočet ministerstva v roce 2006 a nejspíše bude mít dopad na rozpočet MPO i v letošním roce,“ uvedl včera Elfmark.

I tuto výhradu Hruda odmítá. Podle něj musel CzechInvest mnoho věcí zajišťovat pomocí externistů proto, že mu MPO nedalo více peněz na tabulková pracovní místa. Na personální situaci v agentuře se podle Hrudových slov po dobu jeho působení nic nezměnilo.

Nástupcem bude Roman Čermák Hrudu v ředitelském křesle nahradí Roman Čermák, který doposud působil na Magistrátu města Brna, kde měl na starost vedení hospodářského úseku a strategický rozvoj města. Nastoupí tak na pozici, již dříve zastávali mimo jiné Martin Jahn, Radomil Novák a Tomáš Hruda.

Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest je státní příspěvková organizace podřízená ministerstvu průmyslu a obchodu. Jejím úkolem je poskytovat podporu českým i zahraničním podnikatelům. Během své existence se podílela na projektech v celkové hodnotě 542 miliard korun.

Najdete na Lidovky.cz