22. února 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Riziko požáru? Polystyren je stejně bezpečný jako minerální vata

Ilustrační foto - zateplování | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto - zateplování | foto: ČTK

PRAHA Čeští stavebníci nesouhlasí s tím, že by zateplení budov polystyrenem mohlo zvyšovat riziko vzniku a šíření požáru. O možné nebezpečnosti polystyrenových izolací se rozpoutala debata v Německu. Představitelé sdružení českých firem, které se zaměřují na zateplování budov, za tím vidí nekalý konkurenční boj.

O nebezpečnosti některých izolačních materiálů mluvil například šéf frankfurtských hasičů Reinhard Riese v časopisu Spiegel. Kritizoval vlastnosti izolačních systémů obsahujících Styropor, který má ztěžovat a zpomalovat hoření.

"Jakmile ale jednou vzplane, pak hoří jako benzin," uvedl Riese, který se podílel na vyšetřování obrovského požáru na düsseldorfském letišti v roce 1996. Tehdy kvůli nedbalosti při svařování vzplanuly polystyrenové panely na střeše a zahynulo 17 lidí.

ČTĚTE TAKÉ:

Podobným polystyrenem je podle Rieseho izolováno velké množství obytných a komerčních budov, což prý ohrožuje jejich obyvatele.

Zástupci českých stavebníků německé obavy krotí. "Nelze generalizovat, že by polystyren byl nebezpečnější než jiné izolační materiály. Vždy to totiž musíme posuzovat z toho pohledu, že izolant je součástí zateplovacího systému, který má různé protipožární prvky a opatření," podotkl předseda představenstva Cechu pro zateplování budov Milan Machatka.

Zateplení (ilustrační foto)

Minerální vata na zateplení domu.

Stejný názor má předseda Sdružení EPS ČR Pavel Zemene. "Všechny systémy používané na zateplení budov v Česku jsou bezpečné. Minerální vata je méně hořlavá, ale nehodnotíme jen izolant samotný, ale celý systém. Tam žádné rozdíly v bezpečnosti nejsou," řekl šéf sdružení výrobců pěnového polystyrenu.

Věčný boj polystyren vs. minerální vata

Diskusi o bezpečnosti polystyrenu v Německu přesto pečlivě sleduje. "Tato kampaň byla vyprovokována nekalým konkurenčním bojem. Jde o snahu získat výhodu na trhu," tvrdí Zemene. Obavy Němců podle něj nemají reálné opodstatnění, bezpečný je prý i starší typ polystyrenového zateplení.

S českými stavebníky se shodne Marek Pokorný z ČVUT, který se požární bezpečností budov zabývá. "Je to věčný boj mezi výrobci minerální izolace a polystyrenu, jsou to dva nesmiřitelné tábory. Pěnový polystyren je sice sám o sobě velmi hořlavý, pokud je ale správně namontován, kryt fasádou a jsou dobře vyřešeny u detaily, tak nepředstavuje vyšší riziko požáru," řekl.

Lidovky.cz, ČTK