Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Rizikoví řidiči zaplatí pojišťovnám opět víc. Bezproblémové šoféry si hýčkají

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Celková bilance povinného ručení je v minusu. Náklady na pojistná plnění stále rostou – meziročně stouply zhruba o 350 milionů korun. Přesto se pojišťovny chystají jen k mírnému zdražování, a to hlavně u rizikových řidičů. Jiné skupiny naopak ještě dále zvýhodňují. Důvodem je vysoká konkurence.

An i očekávaný nárůst vybraného pojistného o 500 milionů korun v letošním roce, daný především rostoucím počtem pojištěných vozidel, nestačí na zlepšení situace v povinném ručení. Ztráta pojišťoven v tomto segmentu činí devět procent, což představuje částku okolo dvou miliard korun. Náklady totiž i nadále výrazně převyšují vybrané pojistné.

Vysvětlení, proč tomu tak je, je přitom poměrně jednoduché. V Česku jezdí 120–130 tisíc vozidel bez povinného ručení a ročně způsobí 2500–3000 nepojištěných škod za stovky milionů korun, které pak zaplatí poctiví řidiči. Podíl má i sám nárůst počtu vozidel – spolu s ním stoupá i počet škod.

„Neustále také roste průměrná hodnota vyplaceného plnění poškozeným,“ dodává Petr Milata z ČSOB Pojišťovny. „Zatímco materiální náhrady narůstají jen v jednotkách procent, u škod na zdraví se nárůst odškodnění pohybuje v desítkách procent,“ upřesňuje Renata Čapková z České podnikatelské pojišťovny.

U některých nehod jde o astronomické částky. Například Česká pojišťovna vyplatila přes 105 milionů korun za srážku auta s motocyklem s těžkým zraněním dvou mladých mužů s trvalými následky. Kooperativa pak za škodu na zdraví v jednom případě zaplatila 77,7 milionu korun. Nejvyšší škoda Allianz v tomto roce je zatím 60 milionů korun, u UNIQA Pojišťovny přes 30 milionů korun.

Stále více řidičů si ale podle pojišťoven hrozící rizika uvědomuje a sjednává si vyšší limity pojistného plnění. „Varianty našeho povinného ručení se 100 a 150 milionovými limity tak tvoří zhruba 70 procent našich prodejů,“ potvrzuje Ivana Buriánková z České pojišťovny. „Bohužel však již známe i případy, kdy sjednaný limit nestačil na pokrytí všech nákladů spojených se způsobenou škodou,“ dodává Milan Káňa z Kooperativy. V takovém případě pak řidič musí částku, kterou nepokryje pojištění, doplatit z vlastní kapsy.

Ti, kdo bourají, si připlatí

Soudě podle stesků pojišťoven bychom měli očekávat další zdražení povinného ručení. Jenže realita je jiná a jeho ceny drží v přijatelných výškách silná konkurence mezi pojišťovnami. Podle analýzy České kanceláře pojistitelů (ČKP) se průměrné pojistné za celý český trh pohybuje na úrovni zhruba 2800 korun ročně. A zdražování se dotýká jen některých segmentů.

Například tahače návěsů za posledních pět let pocítily zdražení o 15 procent (cca 6300 korun) a velmi rizikoví mladí řidiči do 30 let si v posledních dvou letech připlatili průměrně 750 korun navíc.

„Do budoucna zvažujeme možnost vybavit vozy mladých řidičů telematickou jednotkou, která bude sledovat styl jízdy a podle toho upravíme cenu povinného ručení,“ říká Jana Černá z Allianz, kde chtějí zabránit plošné penalizaci bezproblémových řidičů z této skupiny. Pořízení by bylo dobrovolné. Tyto skupiny motoristů však i přes zdražení nadále vytvářejí ztrátu v řádech stovek milionů korun – jejich náklady výrazně převyšují přijaté pojistné.

„Co nejpřesnější vyhodnocení rizikovosti řidičů a stanovení adekvátní výše pojistného je pro pojišťovny naprosto zásadním tématem,“ zdůrazňuje Jan Matoušek, výkonný ředitel ČKP.

Dobré řidiče si pojišťovny hýčkají

Všechny pojišťovny i letos inovují svoje stávající produkty nebo přicházejí se zcela novými. Ty rozšiřují standardní segmentační kritéria a v pojistném na povinné ručení zohledňují například u vozidla i počet najetých kilometrů ročně. S takovým produktem přišla i Allianz – největší slevu aktuálně nabízí majitelům vozů, se kterými řidiči najedou méně než 10 000 kilometrů za rok. Již několik let pak počet ujetých kilometrů umí zohlednit také UNIQA Pojišťovna u havarijního pojištění.

V novinkách se pojišťovny zaměřují na další rozšíření služeb. Vzhledem k tomu, že ceny se až tak neliší, se majitelé vozidel rozhodují právě podle jejich nabídky. „Nabízíme například speciální právní asistenci pro řešení sporů vyplývajících z provozu vozidla na rok zdarma,“ uvádí Eva Svobodová z UNIQA.

Kooperativa zase chystá nový model asistenčních služeb na míru. Česká podnikatelská pojišťovna zase přišla s produktem, který kryje škody vzniklé vyčerpáním limitu na majetkové škody z povinného ručení, a to až do výše jedné miliardy korun. Ten dokáže vykrýt škody i při hromadných neštěstích podobného typu, jako třeba byla srážka kamionu s rychlíkem u Studénky.

Pojišťovny nabízejí také stále více možností připojištění k povinnému ručení, které standardně kryje havarijní pojištění. „Jednoznačně nejvyšší zájem přetrvává o připojištění skel,“ konstatuje Ladislav Bělina z pojišťovny Slavia. Tuto skutečnost potvrzují i ostatní pojišťovny. ́

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...