13. června 2017 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Roaming (ne)končí. Ověřte si, zda nemáte tarif, který se v cizině prodraží

Roaming - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roaming - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Už tento čtvrtek, 15. června, přestane pro zákazníky mobilních operátorů na území Evropské unie platit roaming. Přesto je třeba mít se při cestování na pozoru. Ne všichni totiž musejí skutečně volat v cizině za domácí ceny.

Po deseti letech postupného snižování cen roamingu a několika pokusech o jeho úplné zrušení se Evropané dočkali. Ti, kdo budou letos o prázdninách cestovat po Evropské unii, se už nemusejí obávat, že jim účet za volání nebo nahrávání fotek z dovolené na sociální sítě zkazí léto.

Roaming v rámci EU skončí nejpozději 15. června. Třeba T-Mobile a Vodafone přestaly účtovat příplatky už se začátkem tohoto týdne, O2 tak učiní až ve stanovený termín. Přesto se pomyslné „utržení ze řetězu“ při používání mobilního telefonu v zahraničí i doma může člověku vymstít.

Ne každý tarif má roaming

Zvláště před první cestou do zahraničí by si lidé měli ověřit nastavení svého tarifu. Nařízení Evropské komise se má sice vztahovat na všechny, přesto existují výjimky. Například Vodafone zrušil roaming u čistě datových SIM karet, které lidé používají v tabletech a dalších zařízeních pro připojení k internetu.

Roaming od půlky června - graf.

Roaming od půlky června - graf.

Zrušení roamingu se také nemusí týkat uživatelů služebních telefonů, přestože podle mluvčího Českého telekomunikačního úřadu Martina Drtiny nařízení mezi tarify pro rezidenty a firemní zákazníky nerozlišuje.

„Pokud operátor poskytuje roamingové služby, má za povinnost nabízet roamingové služby odpovídající nařízení. Nic mu však nebrání vedle toho nabídnout i jiné roamingové tarify, které, pokud si zvolíte, pro vás mohou znamenat ‚jiné‘ podmínky,“ říká Drtina.

Například T-Mobile dal některým firemním zákazníkům na výběr, zdali si raději ponechají výhody svého firemního tarifu, nebo budou chtít roaming zdarma.

„K aktivaci u firemních zákazníků s Rámcovou smlouvou či Smlouvou významného zákazníka dojde v tomto týdnu. EU roaming bude zaveden všem, kdo se nevyjádřili proti tomuto kroku,“ uvedla mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová.

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.