9. března 2009 23:38 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Roamingové SMS by měly být za tři koruny

Posílat SMS ze zahraničí by mělo být levnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Posílat SMS ze zahraničí by mělo být levnější. | foto: Reprofoto

ŠTRASBURK Možnost, že od července si mobilní operátoři v EU nebudou moci za krátkou textovou zprávu poslanou ze zahraničí účtovat více než 11 eurocentů (tři Kč), se přiblížila. Výbor pro průmysl Evropského parlamentu totiž schválil návrh Evropské komise. Průměrná cena SMS poslané ze zahraničí je nyní 0,29 eura, tedy osm Kč.

Poslanci současně podpořili návrh komise regulovat ceny datových služeb. Návrh musí koncem dubna schválit plénum Evropského parlamentu a současně členské státy. S navrhovanou regulací souhlasí většina států, proti je Česko a Španělsko. Jen jejich nesouhlas ale k zvrácení návrhu v Radě EU nestačí.

Čeští mobilní operátoři v minulosti naznačili, že se regulace ze strany EU může projevit v růstu cen jiných služeb.

Brusel však argumentuje tím, že pokud má být v EU jednotný trh, není možné, aby klienti platili výrazně odlišné částky za služby mobilních operátorů doma a v zahraničí.

ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.