Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Rodiny dluží rekordní sumy

peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy peníze | foto: Hynek Glos Lidové noviny

PRAHA Života na dluh se tuzemské domácnosti zjevně neobávají. Do konce listopadu dlužily bankám a finančním institucím přes čtyři sta miliard korun.

Za jeden měsíc tak své závazky zvýšily o téměř jedenáct miliard, a to je teprve čekaly předvánoční nákupy, jejichž velkou část pořizují také na dluh. Další peníze si domácnosti přitom půjčily u splátkových či leasingových společností.

Ekonomika roste, úroky jsou nízké. Lidé se dluhů nebojí 
Podle údajů České národní banky, která data zveřejňuje, se za poslední rok zadlužení českých rodin zvýšilo o více než sto miliard korun. A za posledních deset let si domácnosti napůjčovaly jen u bank a finančních institucí tři sta miliard. Experti však soudí, že zatím není důvod se zadlužování obávat. 

Ochota lidí „žít za cizí peníze“ souvisí podle odborníků s růstem ekonomiky, nízkými úroky i tím, že poměrně slušně rostou také platy. „Lidé čekají totéž i do budoucna a nebojí se,“ říká ekonom David Marek z Patria Finance. Ten navíc odhaduje, že kdyby zadluženost rodin zahrnovala i závazky vůči nebankovním subjektům, dosahovala by až k 470 miliardám korun.

„Za posledního půl roku rostly jen u bank dluhy domácností každý měsíc o zhruba deset miliard. Když přičteme nebankovní subjekty, může se celoroční suma přiblížit k půl bilionu korun,“ odhaduje David Marek. Analytik ČSOB Petr Dufek očekává, že za prosinec vzrostou půjčky u bank a finančních institucí asi o 13 miliard korun.

Nejčastěji si Češi půjčují na bydlení. Až dvě třetiny úvěrů představují totiž hypotéky a půjčky ze stavebního spoření. „Tyto úvěry lidé téměř bez problémů splácí a je dobře, že do vlastního bydlení investují,“ soudí Petr Dufek s tím, že zadlužení v Česku je stále čtyřikrát menší než na Západě. „I když to vypadá, že zadluženost dramaticky roste, je nesrovnatelně nižší než třeba v Rakousku či Německu,“ dodává.

Kromě bankovních a finančních domů však mají v posledním měsíci roku žně i splátkové firmy a leasingové společnosti. Například Cetelem předběžně odhadl, že v letošním roce půjčil přes sedm miliard korun. To představuje nárůst ve srovnání s loňským rokem téměř o třetinu. „Okolo dvou miliard korun jsme půjčili jen v posledním čtvrtletí roku,“ uvedla mluvčí Cetelem Irena Loukotová. Také u HomeCreditu tvoří profinancované nákupy klientů v předvánočním období až čtyřicet procent ročního obratu firmy. 

Jako nejhojnější měsíc co do objemu leasingových půjček označuje prosinec i tajemník České leasingové a finanční asociace Jiří Pulz. „Čísla za celý rok je těžko odhadnout, ale leasing movitých věcí by mohl přesáhnout hranici sta miliard korun,“ sdělil Pulz. 

Z údajů centrální banky vyplývá, že kromě domácností se více zadlužovaly i podniky. Firmy dlužily přes 650 miliard korun, což je za poslední rok nárůst o šestašedesát miliard.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....