31. prosince 2007 13:16 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Rok 2007 byl rokem růstu cen

peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy peníze | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Domácí produkt stabilně roste, nezaměstnanost klesá, průměrná mzda překročila 20 tisíc korun. Odvrácenou stranou těchto úspěchů byla ale letos rostoucí inflace.

Hned na začátku roku se zvýšily ceny elektřiny, tepla, vody a regulovaného nájemného, zavedení mýtného se odrazilo ve vyšších cenách u dopravců a zdražování pokračovalo. Ačkoli vrcholu česká ekonomika dosáhla před dvěma lety, růst domácího produktu se nezastavil, jen zpomalil, a tak můžeme pozorovat zvyšující se životní úroveň, kterou Česko dohání průměr eurozóny.

Stabilní ekonomický růst s sebou přináší a silně podporuje pokles míry nezaměstnanosti. Ta v listopadu dosáhla jen 5,6 procenta, což znamená, že bez práce je nejméně lidí za posledních devět let. „Počet uchazečů o jedno volné místo poklesl z 4,4 v loňském listopadu na 2,4. Tak snadné najít práci jako dnes bylo naposledy v květnu 1997,“ říká Markéta Šichtařová z Next Finance.

Nízká nezaměstnanost a nízká nabídka na trhu práce už ale tolik netěší zaměstnavatele. Hůře se jim hledají noví lidé, a aby je získali, musí přeplatit konkurenci. To automaticky vede ke zvyšování platů. Češi podle statistických údajů z března poprvé dosáhli na průměrnou mzdu přes dvacet tisíc korun a už se pod tuto hranici za celý rok nepodívali. Druhým faktorem růstu mezd byly i stávky, které například na začátku roku postihly mladoboleslavskou Škodu Auto. Jejím zaměstnancům nakonec kolektivní vyjednávání přinesla dohodu o osmiprocentním nárůstu mezd.

Příznivý hospodářský růst provází nepříjemně rostoucí míra inflace. V listopadu vzrostla meziročně na pět procent, což je nejvyšší hodnota od srpna roku 2001. Oproti předchozímu měsíci se inflace zvýšila téměř o jedno procento. Stojí za tím hlavně výrazný nárůst cen potravin, který zaskočil téměř každého. Nezdražovaly ale jen potraviny. Znatelně podražily i pohonné hmoty potom, co cena barelu ropy stoupla od začátku roku téměř o 50 procent.

Euro raději odloženo na neurčito
Růst inflace bude pokračovat i v příštím roce, a to především kvůli změně DPH v souvislosti s reformou veřejných financí. Kvůli tomu Česko nesplní požadavky EU ohledně cenové stability, která je jedním z požadavků na přijetí eura. To se tedy posunulo na neurčito, původně plánovaný leden 2012 označil premiér Topolánek za nereálný. Aktualizovaný konvergenční program pro přijetí eura, který vláda schválila v listopadu, nové konkrétní datum přístupu neobsahuje.

Významnou a velmi diskutovanou událostí uplynulého roku byla reforma veřejných financí. V létě vláda těsně protlačila sněmovnou rovnou daň ve výši 15 procent ze superhrubé mzdy a její pozdější snížení na 12,5 procenta, snížení podnikových daní na 19 procent a zvýšení sazby DPH z pěti na devět procent a další změny, které vstoupí v platnost na Nový rok. Reforma se dotkne všech, přinese změny v daňové a sociální oblasti, ale i ve zdravotnictví, do kterého mimo jiné přináší poplatky u lékaře.

Jedním z překvapení a vítězů uplynulého roku je koruna. Ta totiž sice nejprve oslabovala, v posledním čtvrtletí roku však výrazně posílila a postupně lámala historické rekordy. Na konci roku dosáhla svého maxima, kdy se obchodovala pod 26 korunami za euro.
Pavla Francová, Lidové noviny

Najdete na Lidovky.cz