3. ledna 2012 8:00, aktualizováno  9:20 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Rok 2012 podraží, ale čeká se i na pár slev

Peněženka - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peněženka - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Jaký bude letošní rok v Česku? Dražší. Sleva na dani by ale měla vyšší výdaje rodin alespoň mírně korigovat.

Náklady českých domácností mají letos vlivem vyšší daně z přidané hodnoty stoupnout o 550 korun měsíčně.

1. Jídlo, léky, restaurace

Nejvíce si Češi kvůli zvýšení dolní sazby DPH z deseti na čtrnáct procent připlatí za jídlo. Právě potraviny a nápoje totiž patřily do snížené sazby DPH, a od ledna tak podraží o zhruba 10 procent. Kromě DPH se totiž do konečné ceny promítnou i vyšší náklady například na dopravu nebo nákup surovin.

Nenápadně zvedat ceny začali obchodníci už loni na podzim. Prý proto, aby zdražení od ledna nebylo tak výrazné. Do snížené sazby DPH ale kromě jídla a pití patřily dosud i léky, dětské pleny, autosedačky či knihy.

ČTĚTE TAKÉ:

Snížená daň pak platila i pro pomůcky pro zdravotně postižené, služby sociální a zdravotní péče nebo třeba ceny v hotelích, restauracích či posilovnách. Za to všechno Češi letos vydají další desítky až stovky korun.

2. Doprava

Dražší bude letos i jízda po dálnici: za roční známku zaplatíme o 300 korun víc. Ceny za cestování městskou hromadnou dopravou mají růst například v Plzni, Zlíně nebo Brně.

Tam patnáctiminutové jízdné stoupne z 18 na 20 korun, hodinové z 22 na 25 korun, měsíční předplatné z 530 na 550 korun a čtvrtletní z 1280 na 1370 korun. Roční jízdenka pak bude v Brně stát stejně jako v Praze 4750 korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Připlatí si ale i cestující ve vlaku. V prosinci už kvůli vyšší DPH zdražily České dráhy a zvýšit ceny se chystá i konkurenční RegioJet.

3. Elektřina a plyn

Stoupnou i ceny elektrické energie, vody a tepla, a to někdy i nad rámec dopadu změn DPH. Elektřina zdraží o zhruba dvě procenta, mimo jiné kvůli vyšším cenám na burze. Plynárenské firmy zase zvedají ceny kvůli slabému kurzu koruny.

ČTĚTE TAKÉ:

Pražská plynárenská v lednu zdraží domácnostem plyn v průměru o 2,6 procenta, RWE zdražila už v druhé polovině prosince o devět procent a E. ON na začátku prosince zvýšil cenu plynu pro domácnosti v průměru o 3,5 procenta.

4. Teplo

Nahoru půjdou letos i ceny tepla. Teplárny totiž promítnou do cen vyšší sazbu daně z přidané hodnoty, a teplo tak zdraží průměrně o šest až devět procent.

Najdete na Lidovky.cz