4. srpna 2008 17:57 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ropa na světových trzích prudce zlevnila

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Lidové noviny

NEWYORK Ceny ropy na světových trzích dnes přestaly růst a barel v průběhu několika minut zlevnil o více než pět dolarů. Cena se tak dostala pod hranici 120 dolarů, která je z hlediska dalšího vývoje klíčová.

Důvodem k tak rychlému poklesu ceny se mohla stát zpráva, že v červnu se v USA snížily spotřebitelské výdaje. Americké ministerstvo obchodu uvedlo, že lidé pociťují dopady drahých pohonných hmot a potravin. Růst ekonomiky přitom do značné míry závisí právě na spotřebitelích.

Kolem 18:00 SELČ se barel americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) prodával asi za 119,80 USD a proti předchozímu závěru byl levnější o více než pět dolarů. Podobně barel severomořské ropy Brent zpevnil asi na 119,30 USD.

Na pokles cen působí rovněž nejnovější poznatky meteorologů, podle nichž by tropická bouře Edouard, která se zformovala v Mexickém zálivu, nemusela zasáhnout oblast zpracování ropy na jihu Texasu. Prudké zlevnění ropy příznivě ovlivnilo obchodování na akciových trzích. Hlavní indexy zmírnily ztráty a Dow Jonesův index je smazal téměř všechny. Ze ztráty více než 100 bodů tak zakrátko byla ztráta jen kolem deset bodů.

Lidovky.cz, ČTK