Sobota 28. března 2020svátek má Soňa 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ropa už překonala cenu 78 dolarů

LONDÝN Světové ceny ropy se v noci na dnešek dostaly na nová historická maxima kvůli napětí na Blízkém východě a obavám z výpadků dodávek ropy z Nigérie. Cena americké ropy vystoupila na 78,40 dolaru za barel.

Stupňující se napětí mezi Izraelem a Libanonem a obavy z dění v Nigérii, která je osmý největší vývozce ropy na světě, způsobily, že se ceny proti čtvrtečnímu závěru zvýšily o 1,8 procenta. Ceny termínových kontraktů na poslední čtvrtletí roku se dostaly i nad 80 dolarů za barel.

Ceny ropy také drží nahoře to, že se Írán podle svého prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda nevzdá práv na jadernou energii. Severní Korea navíc razantně opustila jednání s Jižní Koreou a zásoby ropy ve Spojených státech, které jsou jejím největším spotřebitelem na světě, klesají.

"Ropa dostává rány na všech frontách geopolitických problémů," řekl analytik trhu s přírodními zdroji ze společnosti Daiwa Securities. Dodal, že řada problémů může udržet ropu po nějakou dobu na rekordních úrovních.

Izrael ani Libanon nejsou producenty ropy, ale leží v srdci regionu, který se na světové těžbě podílí jednou třetinou. Podnětem k izraelské operaci proti Libanonu byl středeční únos dvou izraelských vojáků. Dnes ráno izraelská letadla napadla jižní předměstí libanonské metropole Bejrútu, kde leží sídlo Hizballáhu, který je za středeční únos zodpovědný.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád zase ve čtvrtek varoval, že jakýkoli útok Izraele na Sýrii bude považovat za útok na celý islámský svět, který vyvolá ostrou odpověď.

V Nigérii uniká ropa po dvou explozích na ropovodu, který provozuje italský Agip. Jeho mateřská firma Eni odmítla zprávy o sabotáži a oznámila, že se zařízení rychle opraví. Kvůli útoků ozbrojených vzbouřenců ale musel v Nigérii omezit produkci i koncern Royal Dutch Shell.

Americká ropa je od začátku roku dražší o 28 procent, když ještě v lednu 2002 stála kolem 20 dolarů za barel. Ceny šly poslední roky stabilně nahoru kvůli silné a stále rostoucí poptávce v USA a Číně a kvůli obavám z nedostatečného zásobování trhu.
Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?
Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?

Najdete na Lidovky.cz