10. ledna 2007 16:04 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ropná krize končí. Bělorusko zrušilo poplatky

Bělorus obsluhuje ropovod. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bělorus obsluhuje ropovod. | foto: AFP

MOSKVA Rusko a Bělorusko vyřešily problémy kolem vývozu a tranzitu ropy do dalších evropských zemí. Běloruská vláda rozhodla o zrušení poplatku za tranzit ruské ropy do Evropy přes své území. Informovaly o tom ruské agentury s odvoláním na běloruského premiéra.

Premiér Sjarhej Sidorský po jednání běloruské vlády také novinářům řekl, že ve čtvrtek odjede do Moskvy, kde bude jednat svým ruským protějškem Michailem Fradkovem.

Řešení sporu mezi Ruskem a Běloruskem, který přerušil dodávky ropy do několika evropských zemích včetně ČR, se dnes přiblížilo poté, co spolu telefonicky hovořili prezidenti Vladimir Putin a Alexandr Lukašenko.

Podle informací z Lukašenkovy kanceláře se dohodli na kompromisním řešení. Sidorskyj dodal, že s Fradkovem sporné otázky vyřeší do pátku tak, aby obchodní vztahy obou zemí byly opět bez "výjimek a celních ohraničení".

Oba premiéři musí v pátek hotovou dohodu předložit svým šéfům států. Rusko v pondělí přerušilo dodávky ropy do Běloruska a dál do Evropy poté, co obvinilo Minsk z nelegálního odčerpávání suroviny. Bělorusko totiž začalo část ropy z ropovodu Družba odčerpávat poté, co Moskva odmítla platit od ledna zavedený a nyní zrušený tranzitní poplatek.růst. Cena se snižuje převážně kvůli teplejšímu počasí v klíčových oblastech spotřeby.
ČTK, Lidovky.cz