Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 21 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Rostoucí ceny vepřového zřejmě zdraží masné výrobky

Vepřové maso (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vepřové maso (ilustrační foto) | foto: ČTK/AP

PRAHA Masné výrobky kvůli rostoucí ceně vepřového masa a vyšším výrobním nákladům podle Potravinářské komory zřejmě podraží. Nárůst cen pečiva nedávno avizovali také pekaři, protože mouka po letošní špatné úrodě obilí podle odhadu Svazu průmyslových mlýnů podraží až o čtvrtinu.

Mluvčí Potravinářské komory Dana Večeřová sdělila, že výkupní ceny vepřového masa na německé burze v posledních týdnech vzrostly o 20 procent, což výrazně ovlivňuje jeho nákupní ceny v Česku. "Je více než logické, že rostoucí cena suroviny doprovázená i rostoucími cenami dalších vstupů, jako jsou energie či pohonné hmoty, se musí v nejbližší době logicky projevit i v cenách masných výrobků na pultech," upozornila.

Zdražily i krmné směsi

Vysoké výkupní ceny obilí z letošní sklizně podle Večeřové výrazně ovlivní ceny krmných směsí na následující rok. Zatímco v roce 2010 se cena tuny krmné pšenice podle údajů komory pohybovala na úrovni 3400 korun, tak loni činila zhruba 4000 korun a letos se odhaduje na 5000 až 5300 korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Večeřová upozornila, že nákupní ceny výrobních mas pro produkci masných výrobků od letošního června do srpna vzrostly o 20 až 30 procent. "Je tedy více než jasné, že takto rostoucí ceny vstupních surovin se musí projevit i na konečné ceně masných výrobků pro spotřebitele," míní Večeřová.

Nárůst cen vstupů posledních 15 let podle Večeřové absorbovali právě zemědělci a zpracovatelé. "Jednoznačným důkazem toho je skutečnost, že 20 rozhodujících podniků, které z 80 procent pokrývají tuzemský sortiment v obchodních sítích, vytvořilo v posledních dvou letech zisk ve výši 0,7 procenta z tržeb. To je pro mnohé podniky již téměř kritická hranice, a zpracovatelé masa se tak pomalu dostávají na pokraj zániku," podotkla.

O cenách pečiva budou pekaři jednat s řetězci

Rostoucí ceny obilí budou mít zřejmě vliv také na ceny pečiva a chleba. Pekaři totiž tvrdí, že jejich náklady se za poslední rok kvůli růstu cen pohonných hmot, energií i surovin zvýšily o 20 procent, takže řada pekáren je nyní ve ztrátě. Ceny chleba a pečiva budou hlavním tématem podzimních jednání pekařů s obchodními řetězci.

Ceny zemědělských komodit začaly letos znovu růst. Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby to způsobila neúroda způsobená suchem v některých částech světa. V USA byly hluboce podprůměrné výnosy kukuřice a sóji.

Špatná úroda byla i ve státech jižní a zčásti střední a východní Evropy. Veleba míní, že kvůli tomu bude značný tlak na růst cen potravin.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.