4. září 2012 18:30 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Rostoucí ceny vepřového zřejmě zdraží masné výrobky

Vepřové maso (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vepřové maso (ilustrační foto) | foto: ČTK/AP

PRAHA Masné výrobky kvůli rostoucí ceně vepřového masa a vyšším výrobním nákladům podle Potravinářské komory zřejmě podraží. Nárůst cen pečiva nedávno avizovali také pekaři, protože mouka po letošní špatné úrodě obilí podle odhadu Svazu průmyslových mlýnů podraží až o čtvrtinu.

Mluvčí Potravinářské komory Dana Večeřová sdělila, že výkupní ceny vepřového masa na německé burze v posledních týdnech vzrostly o 20 procent, což výrazně ovlivňuje jeho nákupní ceny v Česku. "Je více než logické, že rostoucí cena suroviny doprovázená i rostoucími cenami dalších vstupů, jako jsou energie či pohonné hmoty, se musí v nejbližší době logicky projevit i v cenách masných výrobků na pultech," upozornila.

Zdražily i krmné směsi

Vysoké výkupní ceny obilí z letošní sklizně podle Večeřové výrazně ovlivní ceny krmných směsí na následující rok. Zatímco v roce 2010 se cena tuny krmné pšenice podle údajů komory pohybovala na úrovni 3400 korun, tak loni činila zhruba 4000 korun a letos se odhaduje na 5000 až 5300 korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Večeřová upozornila, že nákupní ceny výrobních mas pro produkci masných výrobků od letošního června do srpna vzrostly o 20 až 30 procent. "Je tedy více než jasné, že takto rostoucí ceny vstupních surovin se musí projevit i na konečné ceně masných výrobků pro spotřebitele," míní Večeřová.

Nárůst cen vstupů posledních 15 let podle Večeřové absorbovali právě zemědělci a zpracovatelé. "Jednoznačným důkazem toho je skutečnost, že 20 rozhodujících podniků, které z 80 procent pokrývají tuzemský sortiment v obchodních sítích, vytvořilo v posledních dvou letech zisk ve výši 0,7 procenta z tržeb. To je pro mnohé podniky již téměř kritická hranice, a zpracovatelé masa se tak pomalu dostávají na pokraj zániku," podotkla.

O cenách pečiva budou pekaři jednat s řetězci

Rostoucí ceny obilí budou mít zřejmě vliv také na ceny pečiva a chleba. Pekaři totiž tvrdí, že jejich náklady se za poslední rok kvůli růstu cen pohonných hmot, energií i surovin zvýšily o 20 procent, takže řada pekáren je nyní ve ztrátě. Ceny chleba a pečiva budou hlavním tématem podzimních jednání pekařů s obchodními řetězci.

Ceny zemědělských komodit začaly letos znovu růst. Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby to způsobila neúroda způsobená suchem v některých částech světa. V USA byly hluboce podprůměrné výnosy kukuřice a sóji.

Špatná úroda byla i ve státech jižní a zčásti střední a východní Evropy. Veleba míní, že kvůli tomu bude značný tlak na růst cen potravin.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!