3. listopadu 2011 9:33 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Rozdíly se zvětšují: Čechy bohatnou, Morava chudne

Praha (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Praha (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Regionální rozdíly v koupěschopnosti Čechů se stále prohlubují a bohatší oblasti zvyšují svůj náskok před těmi ekonomicky slabšími. Lépe si přitom z pohledu kupní síly vede západní část Česka a východní naopak zaostává.

Nejvyšší koupěschopnost vykazuje Praha, která republikový průměr převyšuje o zhruba třetinu. Nejnižší kupní sílu má mezi okresy Bruntálsko, kde činí pouze 85 procent průměru. Vyplývá to z průzkumu společnosti Incoma GfK, podle kterého Česko z pohledu kupní síly zaostává za evropským průměrem.

ČTĚTE TAKÉ:

"Mezi deseti okresy s nejvyšším indexem kupní síly se umístil jen jeden z Moravy, a to Brno-město na šesté pozici. Naproti tomu mezi deseti okresy s nejnižší kupní silou jich na Moravě leží devět. Na pomyslném chvostu žebříčku figurují okresy Bruntál, Hodonín, Karviná, Znojmo a Šumperk," sdělila Incoma GfK. V některých obcích, které leží například v okrajových oblastech ČR, se úroveň kupní síly pohybuje dokonce i pod 70 procenty republikového průměru.

Vyšší příjmy, dražší život

Například zatímco domácnost z Jeseníku disponuje ročně průměrnou částkou v přepočtu 17.635 eur (zhruba 440.000 Kč), tak domácnost jen o něco málo větších, ale u Prahy ležících Říčan má k dispozici již 22.385 eur. "Částečnou útěchou pro obyvatele sídel s nižší kupní silou může být fakt, že život v ´bohatších´ městech s sebou zpravidla nese i vyšší životní náklady," podotkli autoři průzkumu.

Praha si žije třetinu nad průměrem (grafika)

Praha si žije třetinu nad průměrem (grafika)

Vyšší výdaje si častěji mohou dovolit obyvatelé velkých měst. Průměrný obyvatel města s více než 100.000 obyvateli tak v průměru může vydat o 18 procent více peněz než obyvatelé žijící v obcích o velikosti do 500 obyvatel.

Koupěschopnost obyvatel ČR je podle průzkumu stále výrazně pod celoevropským průměrem. Průměrný Čech má přibližně o 42 procent nižší disponibilní příjmy v porovnání s průměrnými evropskými hodnotami. "Jsme na tom nicméně stále o něco lépe než další země středoevropského prostoru Polsko, Maďarsko a Slovensko. Posledně jmenovaná země se nám ovšem zřetelně přibližuje," stojí ve zprávě společnosti Incoma GfK.

ČTK, Lidovky.cz