27. července 2015 9:46 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Rozdíly ve velikosti exekutorských úřadů jsou obrovské. Ty největší působí jako továrny na zabavování

Soudem nařízená exekuce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soudem nařízená exekuce. | foto: MAFRA: Jindřich Mynařík

PRAHA Lidové noviny získaly exkluzivní data ukazující extrémní mimořádnou rozrůzněnost obrovské rozdíly ve velikosti exekutorských úřadů. Není pak divu, že je profese rozhádaná. Nejmenší čeští exekutoři mají za rok na stole méně než tisíc kauz, úřad obvykle vedou sami s několika málo zaměstnanci a s klienty se osobně znají. V republice působí na šedesát takových „miniúřadů“ – to je třetina stavu, přitom dohromady řeší jen asi pět procent z téměř 880 tisíc exekucí, které byly za minulý rok zahájeny.

Oproti tomu největší české úřady fungují jako „továrny na exekuce“. Jsou vybaveny výkonným softwarem, mezi jejich klienty patří velcí věřitelé jako banky, zdravotní pojišťovny či splátkové společnosti. Mají síť vykonavatelů napříč republikou. Zdaleka největším z těchto úřadů je ten přerovský, v jehož čele stojí Tomáš Vrána. Ročně vyřídí přes šedesát tisíc kauz a má přes 200 zaměstnanců. Dvacet největších exekutorských úřadů – což je pouhá osminu stavu – přitom ovládá více než polovinu českého „trhu“ s exekucemi!

Tato zjištění vyplývají z analýzy, kterou zpracovala Vysoká škola ekonomická pro resort spravedlnosti. LN mají k dispozici její pracovní verzi, jež oproti té finální – později i zveřejněné – obsahuje některá cenná data.

Deformovaný trh

Obrovská různorodost exekutorského stavu trápí i jeho nové vedení. „Velcí exekutoři samozřejmě výrazně ovlivňují trh, který se kvůli nim stal až moc konkurenčním. Menší exekutoři tak mají problém získat dostatek klientů, kteří by je slušně uživili,“ uvedla pro LN prezidentka Exekutorské komory ČR Pavla Fučíková.

Kristián Léko

Autor

Kristián Lékokristian.leko@lidovky.czČlánky

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)