28. srpna 2007 9:08 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Rozestavěné byty zdraží

Důsledek reformy: kdo dostaví byt příští rok, bude muset doplatit novou daň | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důsledek reformy: kdo dostaví byt příští rok, bude muset doplatit novou daň | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA Zvýšení daně z přidané hodnoty vyplývající z reformy veřejných financí znamená další nepříjemnost pro zákazníky developerských firem. Lidé uzavírají s developery nyní smlouvy na cenu s pětiprocentní daní, ale v případě, že byt zaplatí až příští rok, budou muset počítat už s novou sazbou, tedy devíti procenty.

Developeři mají ve smlouvách standardně uvedeno, že cena se zvyšuje v případě, že se změní daňová legislativa. „O tomto problému víme. Zatím to vypadá tak, že s ohledem na zvyšující se cenu stavebních prací a materiálu nebudeme moci navýšení způsobené novou sazbou DPH pokrýt z naší marže, ale budeme muset zvýšit cenu bytu,“ řekla LN obchodní ředitelka firmy Central Group Miluše Netolická. „Uvažujeme i o tom, že na částku, kterou bude nutné kvůli zvýšené DPH doplatit, nabídneme splátkový kalendář v případě, že to budou klienti potřebovat,“ řekla Netolická.

Rozhoduje datum úhrady
U stanovení výše DPH rozhoduje u nových bytů datum úhrady, a to i v případě, že je částka placena zálohově před převzetím nemovitosti.

„Pokud klient zaplatí celou kupní cenu zálohově předem do konce letošního prosince, bude DPH odvedena v pětiprocentní sazbě,“ vysvětluje Netolická.

Podobně to bude i v případě, že se část ceny zaplatí do konce roku. Pak bude novou sazbou zdaněn jenom doplatek, který zaplatí klient později.

Platbu předem nabízejí i další developeři. Například společnost FINEP, působící v Praze, umožní klientům, jejichž byty budou dostaveny začátkem příštího roku, splatit plnou cenu předem ještě za sníženou sazbu daně. „Formou dodatku nabídneme klientům, že mohou zaplatit dříve či zaplatit vyšší zálohu, než mají podle uzavřené smlouvy o budoucí kupní smlouvě,“ řekl LN obchodní ředitel FINEPu Pavel Reichrt.

Zajistíme u bank, aby bylo možno čerpat až 95 procent podle rozestavěnosti bytu v době, kdy je ještě nižší DPH. Rozhodující je vyfakturování a připsání peněz na náš účet. Jednáme o tom nyní s bankami,“ dodal Reichrt.

Klienty na možnost zaplatit předem ještě před zvýšením sazby DPH upozorní podle vyjádření svého mluvčího i další velký developer, společnost Skanska.Další podrobnosti
si přečtěte v dnešním vydání deníku


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!