29. května 2016 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Rozmach ‚lufťáků‘ v Česku: nakupují rekordní množství chalup, chtějí i vydělat

Chalupaření. Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chalupaření. Ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Stále více lidí si pořizuje rekreační objekt nejen kvůli relaxaci, aby v něm trávili volný čas, ale také proto, že věří v jeho zhodnocení. Vedle nákupu malých bytů je to trend dnešní doby. Poptávka po chatách a chalupách sílí.

Už loni jejich nákup stoupl o padesát procent oproti roku 2014. A podle sítě realitních kanceláří Remax se prodeje rekreačních objektů v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně zvýšily o 38 procent.

Konkurenční společnost M&M Reality hlásila za stejné období v celém Česku prodej více než dvou stovek chat a chalup, s meziročním nárůstem téměř 20 procent.

Hlavní sezona nákupu příbytků pro rekreaci přitom podle realitních makléřů teprve začíná a poběží ještě ve třetím čtvrtletí.

Před rokem uvedl server Sreality, že chaty získají nového majitele v průměru za 142 dní a chalupy za pět měsíců.

Od té doby se tyto lhůty podle makléřů zkrátily, byť k tomu nejsou zatím relevantní data.

Leccos však naznačuje to, že na mnoha místech už jsou rekreační objekty nedostatkovým zbožím.

Oblíbené střední a jižní Čechy či Krkonoše

Nejvíce chat a chalup se dlouhodobě prodává ve Středočeském kraji, v okolí hlavního města, dále pak v jižních Čechách a Krkonoších.

Ceny se však celkově nijak dramaticky nehýbou, a to i přesto, že je trh na vzestupu. Drží se tak na stejné úrovni jako v loňském roce.

V prvním čtvrtletí činila průměrná cena chaty či chalupy přes 930 tisíc korun a například realitní kancelář Remax prodala v tomto období rekreačních objektů za 90 milionů korun.

Infografika - pronájem chalup.

Cenové rozpětí je přitom značné. Menší chatky a starší zanedbané chalupy v některých obcích se dají pořídit i za několik desítek tisíc korun. Zájemce však musí počítat se stavem přiměřeným ceně.

Pokud se však venkovské sídlo nachází v atraktivní lokalitě ve Středočeském kraji, mohou ceny stoupnout do astronomických výšin. Výjimkou nejsou ani nemovitosti za pět a více milionů.

Na serveru Sreality je v tomto ohledu rekordmanem nabídka nově postavené chaty za 35 milionů korun. Nachází se v Řevnici u Prahy a její součástí jsou pozemky o rozloze třiadvacet tisíc metrů čtverečních. Využít se dá ik podnikání, neboť disponuje třeba vlastní restaurací.

Pro chaty a chalupy platí, že k nejžádanějším patří ty, které jsou v nejlepším případě celoročně obyvatelné, s vlastní příjezdovou cestou, u lesa, řeky či rybníka.

Co se týká apartmánů a novostaveb, tak vyhrávají ty, které jsou v blízkosti lyžařských středisek.

Češi se rádi pochlubí svým umem

Hodně prodeji také pomáhá to, když se v nějaké lokalitě natočí úspěšný televizní seriál.

Lidé měli například větší zájem o objekty na Šumavě, poblíž Modravy a Kašperských Hor, kde se odehrával děj seriálu Policie Modrava. Pro tamní krajinu to byla skvělá PR.

Češi však neváhají kupovat ani hodně staré nemovitosti. Milují totiž rekonstrukce historických chalup a vždy se rádi pochlubí tím, co dokázali vykouzlit ze stavení, která byla často odsouzena téměř k likvidaci.

A co stojí za současným zvýšeným zájmem o rekreační objekty?

Bezesporu je to příznivá ekonomická situace. Bez práce je nejméně lidí od roku 2008 a úrokové sazby padly na historická minima.

Právě na hypoteční úvěr se ale dají pořídit jen stavení, která mají evidenční číslo. Toho často využívají i lidé, kteří netouží ani tak po odpočinkovém sídle, jako spíš o vlastním domku pro trvalé obývání.

Lidé se zkrátka nebojí utrácet, plnit si své sny. A jedním z nich je právě vlastnictví chaty či chalupy. Ať už má sloužit k rekreaci, jako perspektivní investice, nebo dokonce k vlastnímu bydlení.

Jaroslav Matějka