Úterý 29. září 2020svátek má Michal 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Rozmach ‚lufťáků‘ v Česku: nakupují rekordní množství chalup, chtějí i vydělat

Chalupaření. Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chalupaření. Ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Stále více lidí si pořizuje rekreační objekt nejen kvůli relaxaci, aby v něm trávili volný čas, ale také proto, že věří v jeho zhodnocení. Vedle nákupu malých bytů je to trend dnešní doby. Poptávka po chatách a chalupách sílí.

Už loni jejich nákup stoupl o padesát procent oproti roku 2014. A podle sítě realitních kanceláří Remax se prodeje rekreačních objektů v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně zvýšily o 38 procent.

Konkurenční společnost M&M Reality hlásila za stejné období v celém Česku prodej více než dvou stovek chat a chalup, s meziročním nárůstem téměř 20 procent.

Hlavní sezona nákupu příbytků pro rekreaci přitom podle realitních makléřů teprve začíná a poběží ještě ve třetím čtvrtletí.

Před rokem uvedl server Sreality, že chaty získají nového majitele v průměru za 142 dní a chalupy za pět měsíců.

Od té doby se tyto lhůty podle makléřů zkrátily, byť k tomu nejsou zatím relevantní data.

Leccos však naznačuje to, že na mnoha místech už jsou rekreační objekty nedostatkovým zbožím.

Oblíbené střední a jižní Čechy či Krkonoše

Nejvíce chat a chalup se dlouhodobě prodává ve Středočeském kraji, v okolí hlavního města, dále pak v jižních Čechách a Krkonoších.

Ceny se však celkově nijak dramaticky nehýbou, a to i přesto, že je trh na vzestupu. Drží se tak na stejné úrovni jako v loňském roce.

V prvním čtvrtletí činila průměrná cena chaty či chalupy přes 930 tisíc korun a například realitní kancelář Remax prodala v tomto období rekreačních objektů za 90 milionů korun.

Infografika - pronájem chalup.

Cenové rozpětí je přitom značné. Menší chatky a starší zanedbané chalupy v některých obcích se dají pořídit i za několik desítek tisíc korun. Zájemce však musí počítat se stavem přiměřeným ceně.

Pokud se však venkovské sídlo nachází v atraktivní lokalitě ve Středočeském kraji, mohou ceny stoupnout do astronomických výšin. Výjimkou nejsou ani nemovitosti za pět a více milionů.

Na serveru Sreality je v tomto ohledu rekordmanem nabídka nově postavené chaty za 35 milionů korun. Nachází se v Řevnici u Prahy a její součástí jsou pozemky o rozloze třiadvacet tisíc metrů čtverečních. Využít se dá ik podnikání, neboť disponuje třeba vlastní restaurací.

Pro chaty a chalupy platí, že k nejžádanějším patří ty, které jsou v nejlepším případě celoročně obyvatelné, s vlastní příjezdovou cestou, u lesa, řeky či rybníka.

Co se týká apartmánů a novostaveb, tak vyhrávají ty, které jsou v blízkosti lyžařských středisek.

Češi se rádi pochlubí svým umem

Hodně prodeji také pomáhá to, když se v nějaké lokalitě natočí úspěšný televizní seriál.

Lidé měli například větší zájem o objekty na Šumavě, poblíž Modravy a Kašperských Hor, kde se odehrával děj seriálu Policie Modrava. Pro tamní krajinu to byla skvělá PR.

Češi však neváhají kupovat ani hodně staré nemovitosti. Milují totiž rekonstrukce historických chalup a vždy se rádi pochlubí tím, co dokázali vykouzlit ze stavení, která byla často odsouzena téměř k likvidaci.

A co stojí za současným zvýšeným zájmem o rekreační objekty?

Bezesporu je to příznivá ekonomická situace. Bez práce je nejméně lidí od roku 2008 a úrokové sazby padly na historická minima.

Právě na hypoteční úvěr se ale dají pořídit jen stavení, která mají evidenční číslo. Toho často využívají i lidé, kteří netouží ani tak po odpočinkovém sídle, jako spíš o vlastním domku pro trvalé obývání.

Lidé se zkrátka nebojí utrácet, plnit si své sny. A jedním z nich je právě vlastnictví chaty či chalupy. Ať už má sloužit k rekreaci, jako perspektivní investice, nebo dokonce k vlastnímu bydlení.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....