Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Rožnovská TCT propustí všechny zaměstnance

Úřad práce - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úřad práce - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Téměř všichni z asi 600 zbývajících zaměstnanců společnosti TCT z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku, která je od března v konkurzu, obdrží tento týden výpověď. Sdělil to konkurzní správce Radim Kubica. Výrobce obrazovek již několik měsíců kvůli chybějícímu provoznímu kapitálu nevyrábí.

"Tento týden rozešleme drtivé většině zaměstnanců výpovědi. Zůstanou zde pouze ti, kteří jsou nezbytní k zajištění konkurzu," uvedl Kubica. Dodal, že nechce zvyšovat závazky firmy vůči zaměstnancům v okamžiku, kdy není možné potvrdit obnovení výroby ani v květnu letošního roku.

TCT vznikla v roce 1993 a navázala na několik desítek let dlouhou tradici výroby obrazovek v Rožnově pod Radhoštěm. Správci TCT a firmy Ecimex Group, která s produkcí rožnovské továrny obchodovala, zahájili po prohlášení konkurzu jednání se státní společností Osinek o případné podpoře obnovení výroby. Osinek ale požaduje garance, především doložení dostatečného počtu ziskových zakázek, subdodavatele ochotné zásobit továrnu komponenty, energiemi a materiálem a personální zajištění případné výroby.

Kubica dnes uvedl, že dostatečné garance se dosud nepodařilo nalézt. Neuhrazené mzdy zaměstnanců, závazky vůči dodavatelům energií, nedostatek klíčových zaměstnanců, vyšší ceny vstupních materiálů a další faktory podle něho zvýšily riziko investice společnosti Osinek.

Jednání ale stále pokračují, představenstvo Osinku bude o případné podpoře rozhodovat ve čtvrtek. "Jsme připraveni TCT pomoci, nemůžeme si ale dovolit financovat výrobu, pokud není zajištěna její ziskovost a budoucnost," řekla mluvčí Osinku Eva Kijonková.

Firmy TCT i Ecimex Group se s problémy potýkají již delší dobu. Podle společnosti Ecimex Group je krize důsledkem cenové války, kterou v loňském roce vedli globální výrobci televizí. To způsobilo prudký propad cen až pod úroveň nákladů na vstupní materiály. Představenstva obou firem pak požádala v březnu o prohlášení konkurzu.

Po prohlášení konkurzu propustila společnost TCT takřka 270 zaměstnanců. Šlo především o pracovníky ve zkušební době. Dalších asi 150 kvůli zaměstnanců pak odešlo na vlastní žádost kvůli nejisté budoucnosti továrny a neproplácení mezd. Šanci na získání nového místa nemají v regionu příliš velkou, na Vsetínsku byla v březnu nadprůměrná míra nezaměstnanosti 11 procent.
,
Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Vím, že to zní šíleně. Vítěz StarDance popsal, jak se naučil žít s bolestí

Dominik Vodička a Veronika Khek Kubařová - vítězové 10. ročníku taneční soutěže... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Držitel letošní prestižní Ceny Thálie, tanečník Dominik Vodička, má letos neuvěřitelně nabitý program. Vedle zkoušení a...

Premium

Neustále se mě ptají na honorář, říká „holčička“ z reklamy s prasátkem

Sandra Flemrová (Plzeň, 2. prosince 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tak nám ta malá holčička z prasátkové reklamy na kofolu trochu povyrostla. Už jí je dvacet, jmenuje se Sandra Flemrová...