Čtvrtek 13. srpna 2020svátek má Alena 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

RPSN má lidem pomáhat před lichváři. Nikdo jí ale nerozumí

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA  Měl to být nástroj, který klientům umožní jednoduše porovnat nabízené půjčky a rozhodnout se pro tu nejvýhodnější. Praxe ukazuje, že mu většina lidí nerozumí. Řeč je o takzvané RPSN.

Potvrzují to banky, Česká obchodní inspekce, která má nad trhem spotřebitelských úvěrů dohlížet, i neziskové organizace, které pomáhají dlužníkům.

ČTĚTE TAKÉ:

"Jedná se o naprosto nevhodný ukazatel. Z našich zkušeností ze seminářů významu tohoto ukazatele nerozumí ani vysokoškolsky vzdělaní lidé," tvrdí Daniel Hůle z Člověka v tísni, který se věnuje porovnávání splátkových firem.

RPSN ukazuje skutečné roční náklady na půjčku, tedy nejen úroky, ale i všechny další poplatky. Ty v minulosti firmy často zamlčovaly, RPSN proto musí být od začátku roku povinně uváděna na všech reklamních a informačních materiálech o půjčkách. Nejen že lidé často nevědí, co zkratka označuje, ale podle expertů může být RPSN i zavádějící.

"Pokud bude úvěr kratší než jeden rok, bude RPSN velmi vysoká. Pokud budou splátky týdenní, navýší to RPSN o víc než sto bodů. Pokud by někdo chtěl vědět, jak je jeho úvěr drahý, doporučuji vynásobit si počet měsíčních splátek jejich výší," říká Andrea Běhálková, předsedkyně občanského sdružení SPES, které provozuje portál Pomocsdluhy.cz.

Lidé více rozumí úrokové sazbě

Stejný postup doporučuje i Michal Maxa, vedoucí oddělení ochrany spotřebitele České obchodní inspekce. "Domnívám se, že logicky uvažující spotřebitel by si měl vzít dvě částky, kolik si půjčuje a kolik bude muset zaplatit, a sám si říct, jestli mu to za to stojí," říká Maxa. Podle průzkumu finanční gramotnosti společnosti Partners v Česku rozumí pojmu RPSN o deset procent méně lidí než například úrokové sazbě.

INFOGRAFIKA: Co je RPSN?

Co je RPSN - grafika

 
"Když si klient bere úvěr, tak ho zajímají především absolutní částky, tedy výše měsíční splátky a kolik celkově za úvěr přeplatí," říká mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň. Podle něj je RPSN jen doprovodná a v reklamách s ní příliš nepracují.

"Z pohledu klienta nemá tento údaj tak silnou vypovídací schopnost. Klient si sice uvědomuje, že by se měl na RPSN zeptat, a taky ví, že by měla být co nejnižší, ale z hlediska porovnání nedává klientovi stoprocentní pohled na výhodnost půjčky," tvrdí Pavla Hávová, mluvčí ČSOB. Oslovené banky potvrzují, že se setkávají s klienty, kteří zkratce nerozumí, a musí jim ji vysvětlovat.

Firmy mají s výpočtem RPSN problémy

RPSN je problémová i pro samotné firmy, vypočítává se totiž složitým vzorcem. Průzkumy v minulosti dokázaly, že ani samotné společnosti nemají své RPSN spočítané správně. Česká obchodní inspekce narazila při kontrolách nejčastěji na problémy právě s RPSN.

Ukazatel má ale slabé místo i z pohledu zákona. Existují poplatky, které do tohoto ukazatele nemusí být započítávány, a to i přesto, že zaveden je právě proto, aby vyjadřoval celkové náklady. Z RPSN lze vynechat takzvané doplňkové služby, které však zákon jasně nespecifikuje.

"V zásadě se řídíme pravidlem, že když bez této služby není možné získat úvěr, tak až na určité výjimky by to mělo být započítáno do RPSN," tvrdí Maxa. Sám ale přiznává, že vždy budou existovat služby, které jsou "na hraně".

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

TEST: Vyzkoušejte kosmetický balíček pro citlivou pleť od Yves Rocher
TEST: Vyzkoušejte kosmetický balíček pro citlivou pleť od Yves Rocher

Milujete kosmetiku, sledujete trendy a zkoušíte nové značky? Pak je na čase poznat sesterský web eMimina Arome.cz, kde najdete recenze a testy...