13. března 2012 16:25 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Rumunští kopírovači karet zaútočili na české bankomaty

Bankomat - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bankomat - ilustrační foto | foto: www.csabusinesssolutions.com

PRAHA Sdružení pro bankovní karty (SBK) varovalo, že narostl v poslední době počet instalací nepovolených zařízení na bankomatech, která kopírují data z magnetických proužků karet a nahrávají zadání PIN.

Mezi nejvíce ohrožené oblasti patří Praha, Brno, Olomouc, Plzeň a Jihočeský kraj, uvedlo sdružení v tiskové zprávě.

V loňském roce bylo podle sdružení evidováno 130 případů tzv. skimmingu na bankomatech všech velkých bank. Týkalo se to především Prahy, Brna, Plzně, jižních Čech, Kroměříže nebo Vyškova. Zkopírovat data z karet mají na svědomí především rumunské gangy. Letos zatím bylo evidováno 65 takových případů.

ČTĚTE TAKÉ:

Od října 2011 do února 2012 zaznamenaly české banky ve spolupráci s policií zvýšený počet instalací nepovolených zařízení na bankomatech. "Obracíme se na všechny klienty, kteří používají svou kartu k výběru hotovosti na bankomatu, aby při provádění transakce byli obezřetní a věnovali pozornost vzhledu bankomatu, zda nezaznamenají něco podezřelého nebo nestandardního, co na bankomat nepatří," uvedlo sdružení.

Bankomat

Banky podle SBK zvýšily kontroly bankomatů a vydavatelé platebních karet monitorují podezřelé karetní transakce na bankomatech v cizině. V případě, že jsou takovéto transakce monitoringem zachyceny, vydavatelé karty ihned blokují a kontaktují jejich oprávněné držitele.

Počet vydaných platebních karet v Česku loni vzrostl meziročně o 14 procent na 10,6 milionu.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz