Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ruské stříbro bude kontrolovat i česká PPF

Stříbro - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stříbro - ilustrační foto. | foto: Reprofoto

PETROHRAD/MOSKVA/AMSTERDAM Největší ruský producent stříbra, společnost Polymetal, má nové majitele. Většinový akcionář Sulejman Kerimov prodal 68 procent akcií, které vlastnila jeho společnost Aniketa Investments. Část akcií získala společnost PPF Group, další části koupili ruští podnikatelé Alexandr Nesis a Alexandr Mamut.

Polymetal v tiskové zprávě uvedl, že největší část z podílu Anikety získala PPF, a to 78,46 milionu akcií, což je 24,9 procenta z celku. Nesis, který je bratrem šéfa Polymetalu Vitalije Nesise, koupil 24 procent akcií, zatímco na Mamuta připadá 19,1 procenta akcií.

Investoři nejednají ve shodě
"Skupina PPF získala podíl 24,9 procenta, nevlastní tedy kontrolní balík akcií," řekl mluvčí PPF Alexej Bechtin. Skupina PPF, nad kterou má kontrolu nejbohatší český podnikatel Petr Kellner, uskutečnila tuto investici samostatně a po uzavření transakce nebudou mezi akcionáři žádné vazby. V podílu, který PPF získala, je také 265.780 takzvaných globálních depozitních certifikátů (GDR).

PPF také uvedla, že zmíněný podíl získala přes společnost Pearlmoon Ltd, jejíž akvizici dokončila a která akcie v Polymetalu přímo vlastnila. Kromě toho, že je Polymetal dominantním zpracovatelem stříbra, je v Rusku podle agentury Reuters také třetím největším producentem zlata.

Uvozovky dolníZ hlediska skupiny PPF jde o finanční investici do dynamicky se vyvíjejícího odvětví a také do finančně zdravé společnosti s velkým růstovým potenciálem.Uvozovky horní

"Z hlediska skupiny PPF jde o finanční investici do dynamicky se vyvíjejícího odvětví a také do finančně zdravé společnosti s velkým růstovým potenciálem. Skupina PPF očekává zhodnocení této investice ve střednědobém horizontu," píše se ve sdělení firmy.

Nesis akcie koupil přes svou společnost Quotan International, Mamut akcie získal přes společnost Inure Enterprises, nad kterou má kontrolu. Prodej podílu Anikety je bezpodmínečný a byl uzavřen k 11. červnu 2008. Celkový akciový kapitál Polymetalu sestává z 315 milionů kmenových akcií, z nichž část je ve formě GDR.

Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Fotbalový bohém Fenin: Jsem jájínek, ale ne troska

Martin Fenin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slýchává, jak promarnil svůj talent, on naopak namítá, že toho prožil tolik, co za třicet životů. Bohém Martin Fenin se...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...