21. března 2008 12:20 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Rusko bojuje s NATO o kalašnikov

MOSKVA Rusko se vydalo do boje za své zbraně AK-47 neboli známé kalašnikovy. Rusům se nelíbí, že některé země kalašnikovy vyrábějí, aniž by k tomu měly povolení.

O pirátských kopiích nejrozšířenější střelné zbraně na světě se mluví již dlouho, ale teprve nyní Rusko vyrazilo do boje za nápravu. A především za ušlý zisk.

Nový ruský velvyslanec při NATO Dmitrij Rogozin se ujal problému porušování vojenských patentů a ujistil, že prověří produkci známé pušky AK- 47 mezi členskými zeměmi NATO. „Zjistíme, na jakých licencích a smlouvách je tato produkce našich automatických zbraní založena a kolik peněz Ruská federace ztratila,“ dodal Rogozin. Podle odhadů oficiálního ruského vývozce připadá na kopie ruského originálu 90 procent prodeje ve světě. Rusko tak prý ročně přichází až o dvě miliardy dolarů.

Rogozin upozornil, že pokud se prokáže, že země NATO kalašnikovy vyráběly ilegálně a bez příslušných plateb Rusku, povede to k „vážným diskusím“, a pohrozil, že by Rusko mohlo vyžadovat kompenzace. „Pokud shledáme, že Rusko potřebuje být odškodněno, vzneseme tuto otázku,“ dodal Rogozin