7. ledna 2009 21:09 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Rusko: Chceme tržní cenu a pozorovatele

Dmitrij Medveděv | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dmitrij Medveděv | foto: ČTK

PRAHA/MOSKVA Rusko obnoví dodávky plynu Ukrajině jedině za tržní cenu a pod dohledem mezinárodních pozorovatelů. Uvedl to ruský prezident Dmitrij Medveděv v telefonickém rozhovoru se svým ukrajinským protějškem Viktorem Juščenkem.

Ruský plynárenský monopol Gazprom dal dnes odpoledne oficiálně pokyn ukončit tranzit plynu přes Ukrajinu. Přerušení zasáhlo řadu evropských zemí, včetně Slovenska, Česka, Polska a Maďarska.
Generální ředitel ukrajinského státního energetického podniku Naftogaz Oleh Dubyna zrušil čtvrteční plánovanou schůzku, na níž se měl v Moskvě sejít kvůli krizi dodávek plynu s šéfem Gazpromu Alexejem Millerem. Oba činitelé se však zřejmě sejdou na jednání v Bruselu. "Cesta do Moskvy je zrušena. Dubyna odjede zítra do Bruselu, kde se možná s Millerem setká," uvedl mluvčí Naftogazu.

Medveděv: Problém není politický
O pozastavení dodávek ruského plynu do Evropy budou ve čtvrtek jednat také premiéři zemí visegrádské čtyřky (V4).

Ruský prezident popřel, že by problém s plynem pro Ukrajinu, s níž má Moskva od prozápadní "oranžové revoluce" napjaté vztahy, byl politický. Podle ruského prezidenta jde o obchodní spor. Medveděv současně vybídl Juščenka, aby vydal pokyny k rychlému nalezení dohody, aby tranzit ruského plynu do Evropy mohl být co nejdříve obnoven.

Slovensko by mohlo otevřít Jaslovské Bohunice
Předchozí rozhovory o nové dohodě na letošní rok v Moskvě ztroskotaly o silvestrovské noci. Gazprom poté od Nového roku uzavřel kohoutky pro ukrajinské odběratele. Jablkem sváru jsou ukrajinský dluh za předchozí dodávky, nová cena plynu v letošním roce a výše poplatků za tranzit ruského plynu do Evropy přes ukrajinské území.

Na Slovensku, které je na dovozu ruského plynu téměř úplně závislé, se přerušení dodávek dotklo zatím asi 1000 podniků. Ty by měly výrazně omezit spotřebu plynu, některé z nich už oznámily omezení výroby. Premiér Robert Fico dnes také prohlásil, že Slovensko by mohlo znovu uvést do provozu atomovou elektrárnu V1 v Jaslovských Bohunicích, pokud by kvůli sporu mezi Ruskem a Ukrajinou nedostávalo zemní plyn delší dobu.

Česko je na ruském plynu závislé z 80 %
Česko je za normálních okolností na ruském plynu závislé z 80 procent. "Aktuální dodávky jsou větší než množství zemního plynu, které jsme dostávali v úterý tranzitní cestou z východu. V současné době se nám daří pokrývat spotřebu v ČR, která se pohybuje kolem 50 milionů metrů krychlových denně," uvedl na dnešní tiskové konferenci mluvčí firmy RWE Transgas Martin Chalupský.

Firma nicméně v úterý předběžně informovala zhruba 135 zákazníků s ročním odběrem plynu nad pět milionů kubických
metrů, aby se připravili v případě zhoršení podmínek na regulaci dodávek plynu. Česko dokáže část suroviny nahradit dovozem z Norska.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz