11. ledna 2007 8:11 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Rusko obnovilo běžný provoz ropovodu Družba

Ropovody - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ropovody - ilustrační foto. | foto: AFP

MOSKVA Ropná krize pravděpodobně definitivně končí. Ruský Transněft dnes po třech dnech obnovil dodávky ropy do Evropy. Stalo se tak poté, co Bělorusko vrátilo do ropovodu surovinu, kterou o víkendu neoprávněně odčerpalo.

Sdělil to viceprezident Transněfti Sergej Grigorjev. Ropa z Ruska netekla od pondělního večera kvůli sporu Běloruska s Ruskem o vývozní cla a tranzitní poplatky.

Bělorusko začalo vracet odčerpanou ropu ve středu po 22:30 SEČ. Pro Rusko to byla podmínka obnovení normálního provozu. "Bělorusko již vrátilo 79.000 tun ropy. Transněfť začala posílat ropu ve směru do Běloruska v 8:22 moskevského času (6:22 SEČ). Ropovod Družba funguje opět normálně," sdělil Grigorjev.

Spor Ruska a Běloruska zastavil od pondělka dodávky ropy Družbou do Polska, Německa, na Ukrajinu, na Slovensko, do České republiky a Maďarska. Transněfť zastavila tranzit přes běloruské území s odůvodněním, že Bělorusko nelegálně odčerpávalo její ropu jako formu platby za jednostranně uvalené tranzitní poplatky. Na zásobování České republiky ropou ale tento výpadek neměl vliv, protože surovina byla do české části ropovodu čerpána
ze zásobníků na Slovensku.

O krizi ve středu telefonicky jednali prezidenti Ruska a Běloruska Vladimir Putin a Alexandr Lukašenko a dohodli se na řešení. Krátce poté běloruská vláda rozhodla o zrušení tranzitního cla. Premiéři obou zemí mají do pátku dohodnout detaily urovnání situace.
Lidovky.cz, ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.