Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Rusko slíbilo Číňanům dva nové plynovody

Ruský plynárenský monopol Gazprom. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský plynárenský monopol Gazprom. |

PEKING/PRAHA  Rusko a Čína mají novou dohodu. Ruský prezident Vladimir Putin a čínská hlava státu Chu Ťin-tchao se totiž ve společné deklaraci zavázali vybudovat dva obří plynovody, kterými bude Rusko zásobovat Čínu zemním plynem.

Včera to oznámil novinářům šéf ruského plynárenského monopolu Gazprom Alexej Miller.

„Zatím jsme dohodli časový rámec výstavby plynovodů,“ uvedl včera Miller v rámci Putinovy návštěvy Pekingu. Cenové podmínky zatím podle Millera nebyly dohodnuty. „Budou se řídit cenami běžnými ve světě,“ prohlásil Miller.

Každý z plynovodů by měl zásobovat Čínu třiceti až čtyřiceti miliardami krychlových metrů zemního plynu ročně. Jejich délka se plánuje na zhruba tři tisíce kilometrů.
Výstavba prvního plynovodu, který povede zemní plyn z Ruska do západní části Číny, se dokončí podle Millera do pěti let.

Dodávky druhým plynovodem namířené do východní Číny budou zprovozněny později. Nedávno přitom - loni v prosinci - byla zahájena stavba ruského plynovodu ze Sibiře do Německa, na kterém se Putin dohodl v září s tehdejším německým kancléřem Gerhardem Schröderem.

Jednání Putina a Chu Ťin-chaa o energetické spolupráci jsou hlavním cílem dvoudenní Putinovy návštěvy v Číně. Oba prezidenti se zavázali, že prohloubí jak ekonomické, tak také politické vztahy obou svých zemí.

Včerejší dohoda o dodávkách zemního plynu mezi ruským Gazpromem a čínským energetickým gigantem China National Petroleum Corp (CNPC) je přitom jenom jedním z patnácti bodů deklarace, kterou včera oba prezidenti podepsali.

Zatím ale není jasné, v jaké fázi je například dohoda o výstavbě ropovodu z Ruska do Číny, o který Peking usiluje a s jehož vybudováním Rusko souhlasí. „Nejdřív musí být hotová projektová studie, na základě které můžeme o ropovodu dále jednat,“ vysvětlil po jednání obou prezidentů ruský ministr energetiky Viktor Christěnko.

Mezi další body dohody patří například prohloubení spolupráce mezi státní ruskou firmou Rosněft a CNPC. Během jednání by ale měla přijít na řadu také mezinárodní politika, především řešení íránského a severokorejského jaderného programu.

Kromě Putina a zmiňovaného ministra energetiky Viktora Christěnka jedná v Číně za Rusko také ministr přírodních zdrojů Jurij Trutněv, šéfové ropného gigantu Rosněfť a plynárenské společnosti Gazprom či šéf ruské atomové agentury Rosatom Sergej Kirijenko.

,

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova
Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova

Těšíte se na léto, příjemné sluneční paprsky, chvíle strávené s rodinou v přírodě, u vody nebo na výletech? Během těchto radovánek si ale můžete přinést bradavice. Zatočte s nimi snadno a rychle.