Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Rusko šokovala vražda bankéře

Andrej Kozlov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Kozlov | foto: AFP

MOSKVA První místopředseda ruské centrální banky Andrej Kozlov, který byl postřelen ve středu večer, včera na následky zranění v nemocnici zemřel.

Podle předběžných informací vyšetřovatelů šlo o nájemnou vraždu spojenou zřejmě s Kozlovovou profesionální činností. Při útoku byl na místě zabit i Kozlovův řidič.

Policisté už našli zbraně, z nichž se s největší pravděpodobností střílelo. Kozlova přepadli ve středu večer na temném místě u fotbalového stadionu Spartak zřejmě dvěma muži. Asi 250 až 300 metrů od místa útoku nalezli včera odpoledne vyšetřovatelé ve vysoké trávě podomácku vyrobenou pistoli a upravenou sportovní pistoli Bajkal.

Bankéř utrpěl při útoku těžké zranění na hlavě, břichu a hrudi. Po převozu do nemocnice podstoupil pětihodinovou operaci. Po ní zůstal v komatu připojen na přístroje. Vědomí už nenabyl a brzo ráno zemřel.

Prokuratura vyšetřuje všechny verze útoku, mezi nimi i vraždu spojenou s jeho bankovním působením. Jednačtyřicetiletý Kozlov byl v centrální bance pověřen bankovním dozorem. Znám byl přísnými postoji k bankám, které praly špinavé peníze či se zabývaly jinou trestnou činností. Za jeho působení zrušil peněžní ústav, který dohlíží přibližně na 1200 bank, licence velkému počtu bank podezřelých z účasti na praní špinavých peněz. Vyšetřovatelé ovšem prověřují i soukromý život bankéře.

Ruští političtí představitelé jsou vraždou prvního místopředsedy ruské centrální banky Andreje Kozlova šokováni . Vláda včera zahájila jednání minutou ticha na jeho památku. Šlo o atentát na nejvýše postaveného státního úředníka za šest let, co je v prezidentském úřadě Vladimir Putin. Ten se zatím k vraždě nevyjádřil. "Je to pro nás velká ztráta," prohlásil dnes ruský premiér Michail Fradkov.

Podle ministra financí Alexeje Kudrina byl Kozlov velmi odvážný a čestný člověk, který pracoval v nejostřejších oblastech boje s finanční kriminalitou. Vicepremiér Alexandr Žukov přímo spojil Kozlovovu smrt s jeho pracovní náplní.

Nepřátel měl bankéř dost, přiznávají policisté. Kozlov totiž vedl oddělení bankovního dohledu, které z různých důvodů zavíralo dvě až tři banky týdně.

Na nedávném jednání v černomořském letovisku Soči právě Kozlov navrhoval další přitvrzení v boji proti finanční kriminalitě, například možnost zákazu činnosti pro bankéře usvědčené z nepravostí. „Jeho kroky k vyčištění bankovního systému a vzniku normálního, civilizovaného prostředí se zřejmě silně zkřížily s něčími zájmy,“ řekl rozhlasové stanici Echo Moskvy šéf Asociace ruských bank Garegin Tosunian.

Kozlov byl prvním náměstkem ruské centrální banky od roku 2002. Zanechal po sobě ženu a dvě děti.
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....