3. července 2007 10:58 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ruský návrat do Temelína

Reaktor jaderné elektrárny Temelín. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Reaktor jaderné elektrárny Temelín. | foto: Jihočeské matky, Calla a OIŽPReprofoto

MOSKVA  Když v roce 1986 „vyletěla do povětří“ jaderná elektrárna v Černobylu a o tři roky později padl v Evropě komunismus, nevsadil by si na budoucnost ruské jaderné energetiky nikdo ani pětník. Jenže dvacet let po černobylské katastrofě je všechno jinak.

Rusové nejen dobývají ztracené pozice na svých tradičních východních trzích, ale chystají expanzi i do střední a západní Evropy. A pomoci jim k tomu má i jaderná elektrárna Temelín.

V loňském roce vyhrála ruská firma TVEL soutěž na budoucího dodavatele paliva do Temelína a za tři roky tak v dodávkách nahradí americkou firmu Westinghouse. Podobně porazili „Rusové Američany“ i ve finské Lovise. Právě poslední vítězství v Česku má ale pro Rusy velký symbolický význam. „Ve všech reaktorech ruského typu v Evropě totiž už bude znovu ruské palivo,“ říká viceprezident korporace TVEL Vasily L. Konstantinov. Ruskou státní společnost přitom může těšit, že soutěž na dodávky Temelína vyhrála v době, kdy dosavadní dodavatel Westinghouse má se svým palivem problémy.

Už před třemi roky se začalo palivo v temelínských reaktorech deformovat, což může způsobit nejen problémy s regulací výkonu, ale i provozní potíže. Část paliva musela být předčasně vyměněna, část upravena, reaktor musel být několikrát neplánovaně odstaven. Americké palivové články v roce 2010 nahradí palivo ruské. „Westinghouse je dobrá firma, s palivem pro ruské typy reaktorů ale neměla prakticky žádné zkušenosti,“ tvrdí Konstantinov. I když podobné problémy s vývojem konkrétních palivových článků měli zpočátku i Rusové, v posledních letech se jim je údajně podařilo vyřešit.

„Palivo, které budeme dodávat do Temelína, má částečně jinou konstrukci, je úspěšně odzkoušené na Kalininské elektrárně. Jsem si stoprocentně jist, že s ním nebudou žádné problémy ani v Česku,“ říká Konstantinov. Nový druh paliva by měl mít přitom delší životnost a řadu dalších výhod. „Firma TVEL zvítězila ve výběrovém řízení proto, že nabídla celkově lepší podmínky,“ říká mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž. Už od roku 1985 podle něj zajišťují Rusové bez jakýchkoliv problémů dodávky palivových článků do druhé české jaderné elektrárny Dukovany.

Další podrobnosti o expanzi ruského dodavatele
jaderného paliva na středoevropský trh si přečtěte
v dnešním vydání deníku

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!