25. července 2008 19:53 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Rusové přestanou pít české pivo

Pivo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pivo. | foto: Reprofoto

PRAHA Ředitel oddělení odzbrojování a řešení konfliktů při Institutu pro světovou ekonomiku a mezinárodní vztahy Alexander Pikajev přišel s návrhem, že nejbolestivější pro českou ekonomiku by byl bojkot piva, které do Ruska vyvážíme.

„Kdyby ruští spotřebitelé přestali pít české pivo v reakci na umístění amerického radaru, byla by to vážná odpověď, mnohem závažnější než přerušení dodávek ropy nebo jakékoli protestní nóty poslané ruským ministerstvem zahraničí,“ řekl v prohlášení pro ruskou tiskovou agenturu Ria Novosti.

Uvozovky dolníKdyby ruští spotřebitelé přestali pít české pivo v reakci na umístění amerického radaru, byla by to vážná odpověď, mnohem závažnější než přerušení dodávek ropy nebo jakékoli protestní nóty poslané ruským ministerstvem zahraničí.Uvozovky horní

České pivovary se této hrozby nebojí. Ovšem pokud by skutečně Rusové hrozbu naplnili, podle ředitele Pivovaru Náchod Josefa Hlavatého by musely pivovary hledat cestu na jiné trhy. „Do Ruska se ročně vyveze zhruba 200 tisíc hektolitrů českého piva z celkového objemu vývozu 3,5 milionu hektolitrů ročně. Tedy kolem pěti procent,“ řekl LN Jan Veselý, výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven. Rusko je podle něj pátý až šestý největší dovozce českých piv.

V Rusku se pijí hlavně drahá piva
„Vývozová piva do Ruska jsou většinou luxusní a drahá, neumím si představit, že by se bohatí Rusové takovýmto prohlášením nechali ovlivnit,“ dodal Veselý.

„Je to spíše prohlášení na politické rovině a nepovažuji to příliš za reálné. Věřím, že milovník piva si cestu ke své značce najde vždy,“ řekl Jiří Mareček, tiskový mluvčí Plzeňského Prazdroje.

Mezi největší exportéry patří Krušovice, Budvar či Prazdroj. „Do Ruska jsme v roce 2007 vyvezli celkem 48 tisíc hektolitrů piva, je to náš pátý nejdůležitější exportní trh – směřuje tam osm procent  našeho vývozu,“ řekl Petr Samec, mluvčí Budějovického Budvaru.

Několik českých pivovarů v Rusku svá piva vyrábí na základě licenčních ujednání. Patří mezi ně Prazdroj, Staropramen, Zlatopramen či Lobkowicz.
„Považuji to za teorii, v Rusku je rozhodující poptávka na trhu. Pivo vyrábíme licenčně, takže ztrátu by bojkot znamenal hlavně pro ruský pivovar, pro nás jen ztrátu licenčního poplatku,“ řekl Josef Vejlupek, mluvčí Drinks Union, která v Rusku vyrábí Zlatopramen.

Oblíbenější jsou dovážená piva. Česká dovozová piva mají v Rusku obecně dobrý zvuk,“ domnívá se Josef Hlavatý. “Nejvíce jsou ceněna dovozová piva, spíš než ta vyráběná licenčně přímo v Rusku,“ dodal.

Popularita českého piva se neustále zvyšuje, daří se mu konkurovat velkým domácím značkám, jako jsou Baltika, Očarovo nebo Krasnyj Vostok.

„Spotřeba dováženého piva v Rusku je pouze okolo 1,5 až dvě procenta z celého trhu,“ uvedla k Pikajevovu prohlášení Unie ruských pivovarníků. Nejvíce piva se podle ní v poslední době vyrábí prostřednictvím licenčních ujednání.

Advantage Consulting, s.r.o.
ŘIDIČ VZV - SKLAD

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč