Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Růst průmyslu mírně zpomalil

PRAHA Průmyslová výroba v červnu meziročně vzrostla o 10,5 procenta po revidovaném květnovém růstu o 12,4 procenta. Proti předchozímu měsíci se průmyslová výroba snížila po sezonním očištění o 0,4 procenta. Údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad.

K růstu průmyslové produkce opět nejvíce přispěly výroba dopravních prostředků a zařízení, výroba základních kovů, hutních a kovodělných výrobků a výroba elektrických a optických přístrojů a zařízení. Klesla naopak například těžba energetických surovin a také výroba potravin, nápojů a tabákových výrobků.

Průmysl v červnu pokračoval ve vysokém výkonu, Česko nyní patří mezi pět států EU s jeho nejvyšším růstem, komentoval výsledek analytik Raiffeisenbank Pavel Mertlík. Průměrný růst průmyslu v Evropské unii je těsně pod pěti procenty, dodal.

Tržby z průmyslové činnosti se ve stálých cenách meziročně zvýšily o 10,8 procenta. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se reálně zvýšily o 11,9 procenta, tržby z průmyslové činnosti podniků pod zahraniční kontrolou reálně vzrostly o 17,8 procenta.

Průměrný počet zaměstnanců v průmyslu se v červnu meziročně zvýšil o 17.200 lidí, což představuje nárůst o 1,5 procenta. Nové zaměstnance přijímali hlavně výrobci pryžových a plastových výrobků a hutnické a kovodělné firmy. Počet lidí se naopak nejvíce snížil v textilním odvětví, ve výrobě a rozvodu elektřiny a v potravinářském průmyslu.

Průměrná měsíční nominální mzda meziročně vzrostla o 5,9 procenta na 19.661 Kč. Produktivita práce měřená tržbami na jednoho zaměstnance se zvýšila o 9,1 procenta.
Průmyslové podniky v červnu uzavřely nové zakázky za 145,8 miliardy korun, z toho ze zahraničí za 93 miliard.

Za druhé čtvrtletí letošního roku se průmyslová produkce meziročně zvýšila o 8,9 procenta, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů o 10,8 procenta. K růstu nejvíce přispěla výroba dopravních prostředků a zařízení, výroba základních kovů, hutních a kovodělných výrobků a výroba elektrických a optických přístrojů a zařízení. Průmyslová produkce naopak klesla v
odvětvích těžba energetických surovin, výroba chemických látek, přípravků, léčiv a chemických vláken a výroba a rozvod elektřiny, plynu a vody.

Celoročně by letos podle odhadu Raiffeisenbank měl průměrný růst průmyslové výroby v ČR přesáhnout deset procent. "Bylo by to nejvíce v historii," poznamenal Mertlík. Loni rostl český průmysl o 8,1 procenta.
,

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...