13. prosince 2007 15:53 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ruzyň už hlásí rekord

Letiště - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště - ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA Ruzyňskému letišti, které by se mělo privatizovat, se letos opět daří. K dnešním dni odbavilo rekordních 12 milionů cestujících, což je o půl milionu víc než loni. "Do konce roku předpokládáme, že celkový počet pasažérů se přiblíží 12,5 milionu," věří si marketingový ředitel Letiště Praha Stanislav Zeman.

Od začátku letošního roku prochází letištěm denně v průměru 34.760 lidí. Nejvíce - téměř 47.000 - jich letiště odbavilo na konci června.

Mezi nejoblíbenější destinace patří Paříž s téměř 530.000 cestujícími za posledních 11 měsíců, následovaná Frankfurtem s více než 420.000 pasažéry a londýnské Heathrow, kam z Prahy zamířilo téměř 386.000 cestujících. Z dálkových destinací je nejvíce oblíbený New York se 103.000 pasažéry, dále jihokorejský Soul s 80.000 a kanadské Toronto s více než 52.000 přepravených cestujících.

Cestující na pražském letišti nejčastěji využívají služeb ČSA. Ty od letošního ledna do konce listopadu přepravily více než 4,9 milionu pasažérů, z toho téměř 4,4 milionu na svých pravidelných linkách. Druhým nejsilnějším přepravcem je Travel Service s téměř 1,1 milionu cestujících a na třetím místě jsou nízkonákladové aerolinie easyJet (0,9 milionu). Následují Skyeurope, Lufthansa a British Airways.

Letiště Praha je největším vzdušným přístavem v České republice a druhým největším ve střední Evropě. V současnosti na něj létá 50 leteckých společností, které zajišťují spojení přímou linku do 105 destinací po celém světě, a sedm nízkonákladových dopravců. S loňským miliardovým čistým ziskem je Letiště Praha jedním z nejúspěšnějších podniků, které dosud patří státu. Na základě vládního rozhodnutí se nyní státní podnik přemění na akciovou společnost, kterou stát následně prodá.