24. února 2009 17:12 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

RWE si účtoval za plyn nepřiměřené zálohy

Plyn | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plyn | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

BRNO Firma RWE Transgas možná zneužila při stanovování záloh za dodávky plynu svého dominantního postavení na trhu. Vyplývá to z podezření, které začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Pokud se pochybení RWE potvrdí, mohla by firma dostat pokutu v milionech nebo i desítkách milionů korun. RWE celé podezření odmítá.

"Úřad má podezření, že RWE Transgas zneužil svou dominanci tím, že po stanovení nepřiměřeně vysokých záloh za dodávky zemního plynu u asi 157 tisíc zákazníků v září 2008 požadoval v následujícím období jejich placení a nevyvinul veškeré úsilí nezbytné k nápravě tohoto stavu," uvedl na stránkách úřadu jeho místopředseda Robert Neruda.

Výše těchto záloh podle ÚOHS výrazně přesahuje předpokládanou skutečnou roční platbu zákazníků. Je tak podle úřadu pravděpodobné, že tímto jednáním byla způsobena újma spotřebitelům, kteří tak byli mimo jiné omezeni v možnosti nakládání s danými finančními prostředky.

"Jsme přesvědčení, že jsme se zneužití dominantního postavení nedopustili," sdělil mluvčí RWE Transgasu Martin Chalupský.

O situaci kolem stanovování záloh je firma připravena jednat a antimonopolnímu úřadu poskytne v rámci řízení veškeré podkladové informace.

"Zároveň je zapotřebí říci, že zákazníci RWE mají možnost si nastavit placení záloh individuálně. Většina z více než dvou milionů našich zákazníků této možnosti využívá," podotkl Chalupský.

Martin Švanda z tiskového oddělení antimonopolního úřadu řekl, že správní řízení bylo zahájeno na základě několika podnětů z vnějšku. Správní řízení obvykle podle dostupných údajů trvá řádově měsíce. "Správní řízení v oblasti antitrustu bývají náročná a trvají poměrně dlouho. Záleží také na přístupu dotyčné firmy," podotkl. Úřad již přitom v rámci zkoumání případu do kontaktu s RWE Transgas vešel.

RWE Transgas má přibližně 70procentní podíl na českém trhu s plynem. Ovládá tu 21 společností, mezi něž patří mimo jiné regionální prodejci a distributoři, tranzitní společnost RWE Transgas Net a RWE Gas Storage, která se stará o podzemní zásobníky. Loni v Česku měla firma asi 2,3 milionu zákazníků, což je meziroční nárůst zhruba o 13 tisíc.

Jednu sankci 240 milionů korun už hlavní hráč na českém trhu s plynem dostal, a to v roce 2007.

Lidovky.cz, ČTK