Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

RWE Transgas hrozí vysoká pokuta

Společnost RWE Transgas čeká správní řízení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Společnost RWE Transgas čeká správní řízení. | foto: Reprofoto

PRAHA Nerovné podmínky pro odběratele jsou důvodem, proč se antimonopolní úřad "zajímá" o hlavního dovozce plynu RWE Transgas. Pokud nedá věci do pořádku, hrozí mu pokuta nejméně 90 milionů korun.

RWE Transgas podle antimonopolního úřadu například stanovila odlišné podmínky dodávek plynu pro firmy ze své skupiny a pro ostatní odběratele.

ÚOHS zahájil s RWE Transgas kvůli cenám plynu správní řízení loni v listopadu. Společnost RWE Transgas dnes nechtěla námitky ÚOHS komentovat, již dříve však kritiku příliš vysokých cen plynu odmítla.

"Společně s Energetickým regulačním úřadem jsme vyčíslili neoprávněný prospěch RWE Transgas v částce kolem 90 milionů korun. Při případném stanovení výše pokuty bychom z této částky vycházeli a sankce by určitě nebyla nižší," řekl dnes ČTK Pecina.
Dodal, že jakmile vedení společnosti RWE Transgas stanovisko antimonopolního úřadu obdrží, bude mít 15 dní na odstranění nedostatků. "Správní řízení tak může skončit smírem bez uložení pokuty.

V opačném případě uložíme pokutu a chování, které považujeme za protisoutěžní, zakážeme," upozornil Pecina. Kromě odlišných podmínek pro různé odběratele RWE Transgas podle ÚOHS také brání konkurenci, protože omezuje svými smlouvami s distributory možnost prodávat plyn mimo území, které tito distributoři obhospodařují.

"Třetí výhrada se týká neuplatnění korekce vyplývající z efektu uskladnění levnějšího zemního plynu v podzemních zásobnících v roce 2004 v ceně za komoditu pro oprávněné zákazníky," uvedl v tiskové zprávě ÚOHS.

Podle antimonopolního úřadu společnost RWE Transgas navíc za uskladnění plynu pro oprávněné zákazníky plošně účtovala částku, kterou ERÚ stanovil jako maximální pro chráněné zákazníky z řad domácností, ačkoli náklady byly mnohem nižší.

Mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský dnes ČTK řekl, že společnost zatím zprávu antimonopolního úřadu nedostala. "Vzhledem k tomu, že ctíme postupy správního řízení a elementární pravidla právního prostředí, nebudeme současné mediální spekulace týkající se možných nálezů ÚOHS komentovat," uvedl Chalupský, který se nechtěl vyjádřit ani k dnešní oficiální tiskové zprávě ÚOHS.

"Pro solidní rozbor a odpovídající reakci potřebujeme komplexní text zjištění ÚOHS v rámci správního řízení. Ten teprve posoudí naší právní experti, a až poté oznámíme svůj další postup," prohlásil.

Některé velké firmy si loni stěžovaly, že jim ceny plynu vzrostly o několik desítek procent a růst považovaly za nepřiměřený. Za pravdu jim dal ERÚ, který znovu zavedl regulaci cen plynu. Podnikatelé podle ERÚ v letošním roce díky cenové regulaci ušetří zhruba 1,5 miliardy korun.

Společnost RWE Transgas ale kritiku za příliš vysoké ceny tehdy odmítla a uvedla, že do cen promítala rostoucí ceny topných olejů na světových trzích.

Společnost RWE Transgas, která ovládá i šest regionálních distribučních firem, je hlavním dovozcem plynu do ČR. Podle údajů skupiny měl RWE loni v České republice zhruba 83 procentní podíl na trhu s plynem.

,
Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Firma Volkswagen (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Firma Volkswagen (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Firma Volkswagen (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!