22. října 2007 17:11 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

RWE Transgas zatím unikl rekordní pokutě

BRNO Společnost RWE Transgas zatím nemusí platit rekordní pokutu 240 milionů korun. Krajský soud v Brně ji dnes zrušil kvůli procesním chybám v rozhodnutí antimonopolního úřadu. K samotnému chování firmy, která podle Úřadu pro ochranu hospodářské činnosti (ÚOHS), zneužila svoje dominantní postavení na trhu, se soud nedostal.

Pokuta, kterou antimonopolní úřad RWE Transgas udělil, byla dosud nejvyšší pro jedinou firmu v jeho historii. Původní pokuta přitom byla ještě vyšší, 370 milionů. Úřad se teď musí zabývat případem znovu. Sankce v novém rozhodnutí přitom může být stejná, vyšší, ale i nižší.

RWE ovládá zhruba 80 procent tuzemského trhu s plynem. Pokutu dostala za
územní omezování distribučních společností mimo svou vlastní síť. Firma dle
antimonopolního úřadu zneužila svoje postavení podle práva evropského i podle práva českého. Přitom toto údajné dvojí porušení zohlednil úřad i ve výši pokuty.

Nelze trestat dvakrát
A právě kvůli tomu soud pokutu zrušil. Namítá, že jedno nezákonné jednání nelze postihnout dvakrát. RWE Transgas nemohla podle soudce jediným prohřeškem porušit zároveň české i evropské soutěžní právo, doplnil soudce, který rozsudku označil jako průlomový.

Úřad tvrdil, že chování RWE mohlo poškodit konečné zákazníky. Měl původně i
další výtky. Společnost podle něj zneužila své dominance, když domácnostem
účtovala za zemní plyn stejné ceny jako velkým odběratelům.

Distributorské firmy ze skupiny RWE měly navíc ve smlouvách jiné podmínky než ostatní dodavatelé, a byly tak zvýhodněny. Tyto prohřešky uvedl soutěžní úřad ve svém původním rozhodnutí. Od většiny ale nakonec ustoupil a původní pokutu snížil.

čtk, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz