29. dubna 2011 17:14 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

RWE zdraží domácnostem plyn o 200 korun

Plyn - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plyn - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Společnost RWE tuzemským zákazníkům z řad domácností od června zvýší ceny zemního plynu v průměru o 9,5 procenta. Průměrná domácnost si měsíčně připlatí 200 Kč.

Firma o tom informovala v tiskové zprávě. Zdražení souvisí s výrazným růstem cen ropy v posledních šesti měsících.

"Naše ceny kalkulujeme především podle cen ropných derivátů v posledním šestiměsíčním období. A právě ty v tomto rozmezí narostly na světových trzích o 44 procent. To je faktor, který se nám promítá do nákupních cen, a proto je logické, že ke zvýšení ceny musí dojít," řekl Tomáš Varcop, člen představenstva RWE Transgas odpovědný za národní obchod.

Čtěte také:

Průměrné domácnosti, která využívá zemní plyn od RWE na vaření, ohřev vody a vytápění, vzrostou měsíční náklady na plyn o 200 korun. Zákazníci, kteří na zemním plynu pouze vaří, si měsíčně připlatí devět korun, uvedla společnost.

"V minulých obdobích jsme se pokusili držet cenu relativně stabilní, aby nedocházelo k větším než několikaprocentním výkyvům. Za posledního půl roku narostla cena plynu pro domácnosti jen o 2,3 procenta. Dnes je situace skutečně jiná. I na spotových trzích narostla cena zemního plynu za poslední půlrok o 22 procent. Tento nárůst se musí zákonitě, dnes a nebo později, projevit u všech obchodníků s touto komoditou. Současné ceny jsou neudržitelné," dodal Varcop.

Další dominantní prodejci plynu jako Pražská plynárenská či E.ON zatím ceny plynu pro druhé pololetí nezveřejnili. Společnost RWE je vázána dlouhodobými kontrakty, zatímco některé společnosti plyn nakupují na burze.

To jim v minulosti umožnilo nabízet zajímavé tarify, ale kvůli rostoucím cenám na spotových trzích by se tato výhoda mohla podle odborníků vytratit. Ve druhém čtvrtletí 2011 společnost RWE ceny plynu neměnila. Stejné ceny plynu, jako v prvním čtvrtletí, zachovaly také E.ON, ČEZ a Pražská plynárenská. RWE v Česku prodává plynu více než 2,3 milionu zákazníků.

Lidovky.cz, ČTK