10. října 2014 11:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Byznys s vánočními kapry: nejdražší z Třeboně, nejlevnější z Nových Hradů

Výlov vodní nádrže Sečuán v pražském Prokopském údolí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výlov vodní nádrže Sečuán v pražském Prokopském údolí. | foto: MAFRA - Dan Materna

Třeboň Kapři určení na vánoční stůl s největší pravděpodobností nezdraží. Podle výlovů to odhadují šéfové pěti největších rybářských firem v Jihočeském kraji. Loni před Vánocemi činily ceny za kapra první třídy z jihu Čech 50 až 77 korun.

Definitivní jistotu o ceně ale dostanou lidé až v půlce listopadu. Výlovy jsou v polovině a u velkých rybníků, které o cenách definitivně rozhodnou, teprve začínají.

V současné době jsou nejlevnější kapři z Novohradských hor a nejdražší z Třeboně. Stejně jako loni krátce před vánočními svátky, rozdíl na kilogramu je 27 korun.

Kilo kapra první třídy loni stálo v Rybářství Nové Hrady 50 korun stejně jako teď. V Rybářství Třeboň stálo kilo minulý rok 77 korun, a tato cena také platí i nyní. U výběrových kaprů činily loni ceny 65 korun až 87 korun, nejlevnější byly opět novohradští a nejdražší třeboňští.

PSALI JSME:

Šéf Rybářství Třeboň Rudolf Provázek odhaduje, že ceny vánočních kaprů se nebudou příliš lišit od loňských. Stejnou cenu jako loni ovšem může slíbit jen na sádkách, na stáncích v Praze či Ostravě ji rybáři prý ovlivnit nemohou.

„Zakládáme si na kvalitě, máme tady rybářskou tradici. Je to kapr s rodokmenem. Víme, co prodáváme, a daří se nám ho prodat v těchto cenách, přestože se v regionu mohou zdát někomu vysoké,“ řekl. Pro třeboňské kapry jezdí na sádky v průběhu celého roku chalupáři. Chlazené, porcované, a zejména uzené ryby si vozí domů také lázeňští hosté.

Ani Rybářství Nové Hrady zřejmě nezdraží. Vánočního kapra si tam podle ředitele Lubomíra Zvonaře lidé zase koupí za 50 a výběrového za 65 korun. „Chceme, aby lidé jedli zdravé české ryby a ne levnou drůbež z dovozu,“ řekl Zvonař.

Výlovy právě začínají

Letošní produkce bude podle rybářů průměrná, ovlivnil ji nedostatek vody na jaře a v létě. Ani nejhůře suchem postižené Rybářství Kardašova Řečice ale podle ředitele Ladislava Štercla ryby nejspíše nezdraží, kilo vánočního kapra budou prodávat zase za 70 a 80 korun.

Také Rybářství Hluboká asi zůstane na jednotných 70 korunách za obě kategorie. Blatenská ryba pak na 76 a 84 korunách.

Levněji oproti běžným cenám mohou lidé právě teď koupit kapry při podzimních výlovech. Třeba na hrázi Rožmberka stálo v pátek kilo kapra jednotných 75 korun. Lidé mohou u rybníka rovněž ochutnat rybí speciality z desítek stánků a koupit si tak nejen oblíbenou českou rybu.

Lidovky.cz, ČTK