Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Rychlý internet nejspíš znovu zlevní

Internet - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Internet - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Český Telecom plánuje snížit všechny tarify za rychlý internet pro ostatní operátory o 22 korun. Pravděpodobně by tak mělo od července dojít ke zlevnění linek ADSL.

Zástupci společnosti to uvedli na dnešním setkání s novináři.

Cena nejlevnější přípojky o rychlosti 512 kbit/s se tak sníží na 282 z dosavadních 304 korun, tedy o sedm procent. Telecom podle produktového manažera internetu Petra Matějovského koncové ceny snižovat nebude. Konkurenční operátoři považují změnu sazeb pouze za kosmetickou, a to především u vyšších rychlostí.

"Do budoucna plánujeme využít snížení velkoobchodních cen ke zlepšení hlavních parametrů u stávajících ADSL služeb," uvedla mluvčí operátora Volný Stanislava Beyerová. GTS Novera
promítnutí slevy do koncových cen zvažuje, i když u nejběžnějšího dvoumegabitového připojení snížení o 3,5 procenta považuje pouze za symbolické.

"Telecom tímto pokračuje v omezování rozvoje konkurence nad zpřístupněným účastnickým vedením (ULL)," dodal mluvčí firmy Pavel Kaidl. Za velkoobchodní cenu nakupují od Telecomu službu ostatní telekomunikační firmy, které ji pak nabízejí koncovým zákazníkům. Telecom naposledy s těmito tarify zahýbal letos v únoru, kdy při nezměněných sazbách zvýšil
rychlosti připojení až na čtyřnásobek.

Koncová cena půlmegabitového připojení nyní začíná pod 400 Kč bez poplatku za pronájem telefonní linky. Telecom k dnešnímu dni eviduje 375.000 uživatelů ADSL připojených přes jeho síť. Od začátku roku tak přibylo 100.000 zákazníků. Zhruba 97 procentům všech klientů již firma zvýšila rychlost. Zbývajícím třem procentům, kterým většinou přechod neumožňují technické problémy, chce Telecom rychlost zvýšit během prázdnin nebo jim nabídnout jinou alternativu.

Od začátku roku se počet lokalit v síti Telecomu s dostupným ADSL zvýšil o pětinu na 1581, což představuje přes 90 procent pevných linek. Během léta a podzimu chystá firma masivní investice do pokrytí zhruba 700 nových lokalit i do modernizace současných zařízení. Firma letos do ADSL investuje řádově stovky milionů korun.

Největším konkurentem služby je kabelové připojení, které nyní využívá téměř 200.000 domácností.
,
Premium

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.