Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

SABMiller ovládl Plzeňský Prazdroj

Plzeňské pivo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plzeňské pivo | foto: Reprofoto

PLZEŇ  Světová trojka ve výrobě piva firma SABMiller ovládla největší český pivovar Plzeňský Prazdroj. Majoritní akcionář, společnost Pilsner Urquell Investments B.V. už má na svém kontě všech 100 procent akcií plzeňské firmy. Malí akcionáři se bouří.

O vytěsnění minoritních akcionářů rozhodla mimořádná valná hromada Prazdroje koncem srpna. SABMiller tak získal zbylých 40.000 tisícikorunových a přes dva miliony desetikorunových akcií, za něž zaplatil 17.686 korun, respektive 177 korun za kus.

Drobní akcionáři by měli své peníze dostat nejpozději do poloviny ledna příštího roku. Na termínu se usnesla valná hromada. Akcionářům se ale výkupní cena nelíbí, zdá se jim příliš nízká. Podali kvůli tomu u soudu šest žalob. Podle mluvčího plzeňského podniku Alexeje Bechtina ovládnutí plzeňského podniku nijak nezvrátí.

Pilsner Urquell Investments držel před vytěsněním 96,85 procenta akcií podniku, jehož základní kapitál je téměř dvě miliardy korun. Fyzické osoby vlastnily tři procenta akcií, Spolek plzeňských právovárečníků 0,01 procenta a zbytek měly právnické osoby.

Jihoafrická společnost South African Breweries Plc.(SAB) koupila Plzeňský Prazdroj od japonské finanční skupiny Nomura v roce 2001 za 629 milionů dolarů (dnes téměř 16 miliard korun).

SAB přijal plzeňské prémiové pivo Pilsner Urquell za svoji hlavní světovou značku. V květnu 2002 koupily Jihoafrické pivovary SAB americký pivovar Miller Brewing a staly se světovou trojkou.

Zápisem do obchodního rejstříku byl 1. října 2002 ukončen proces sloučení pivovarů Radegast, Velké Popovice a Plzeňský Prazdroj. Spojená firma, která zaměstnává zhruba 2700 lidí, loni prodala více než 9,7 milionu hektolitrů piva. O 200.000 hektolitrů více než předloni.

Za loňský fiskální rok (duben 2004 až konec března 2005) vykázal Plzeňský Prazdroj čistý zisk 2,96 miliardy korun, o rok dříve to bylo 2,83 miliardy. Za loňský rok vyplatil pivovar na dividendách 1,96 miliardy korun, shodně jako ve dvou předchozích letech.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...