Pondělí 6. července 2020Den upálení mistra Jana Husa 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kaufland stáhl dva druhy čaje Rooibos. Byla v něm salmonela

Čaj Roibos musel Kaufland stáhnout kvůli výskytu salmonely. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čaj Roibos musel Kaufland stáhnout kvůli výskytu salmonely. | foto: tea.mug.ro

PRAHA Obchodní řetězec Kaufland stáhl z prodeje dvě varianty čaje Grande Rooibos. Laboratorní testy prokázaly přítomnost bakterií salmonely, informovala společnost v tiskové zprávě. Lidé, kteří si výrobky zakoupili, mohou zboží vrátit ve všech prodejnách řetězce.

Grande Rooibos Tee, který obsahuje salmonelu:

  • Grande Rooibos  20x2g (40g) (EAN 5900888011042)
  • Grande Rooibos Orange 20x2g (40g) (EAN 5900888011066)

"Dozorové orgány v Polsku zjistily přítomnost salmonely ve dvou druzích čaje Rooibos v polském Kauflandu. Český Kaufland po doručení zprávy rovnou výrobky stáhnul. Proto už jsme ani nenařizovali žádná opatření," sdělil Lidovkám.cz mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.

ČTĚTE TAKÉ:

Firma stáhla z prodeje nejen šarže, u nichž byl prokázán výskyt salmonely, ale oba výrobky kompletně. "V současné době tedy nemohou zákazníci žádný z čajů koupit," stojí v tiskové zprávě Kauflandu.

"Při správné přípravě čaje nehrozí žádné ohrožení zdraví zákazníků. Návod na přípravu lze najít na obalu (sáček čaje se zalije vařící vodou a nechá pět až osm minut vyluhovat)," uvedl řetězec.

Zákazníci, kteří si podezřelé čaje koupili, je mohou vrátit v jakékoli prodejně Kauflandu. I bez předložení pokladního dokladu jim budou vráceny peníze, informoval Kaufland. Zákazníci se ohledně případu mohou dotazovat na bezplatné telefonní lince 800 165 894.

Co způsobuje salmonela

Salmonela se hlavně vyskytuje v zažívacím traktu létavců, pravděpodobně se do čaje dostala z ptačích exkrementů.

Střevní bakterie salmonely vyvolávají průjmové onemocnění salmonelózu. Do organismu bakterie pronikají výhradně ústy a vylučují se stolicí, případně močí. Nákaza se přenáší potravinami nebo prostřednictvím nemytých rukou. Salmonelu lze zničit dostatečným tepelným zpracováním potraviny.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!
Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!

Pro 30 z vás jsme si připravili 6 různých druhů příkrmů HiPP v BIO kvalitě. Těšit se můžete na masová i čistě zeleninová jídla.