23. února 2009 10:50 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Šance, že dostanete slevu na byt, roste

Klesají i ceny novostaveb | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klesají i ceny novostaveb | foto: Lidové noviny

PRAHA Byty lze v současnosti kvůli slabší poptávce koupit až o pětinu levněji, než za kolik je nabízejí jejich majitelé. Slevy se přitom začínají týkat i nových bytů. "Díky nižší poptávce developeři o klienty více bojují a diskuze o ceně již není tabu," poznamenal Peter Višňovský z realitní kanceláře Lexxus.

"Rozdíl mezi nabídkovou cenou a cenou realizovanou je přibližně deset až 20 procent," řekl obchodní ředitel společnosti Mexx Reality Josef Šinágl. "Často setkáváme s tím, že jsou velké rozdíly u cen bytů v panelových domech," dodal.

Slevy ale lze získat již i na nové byty. A to nejen prostřednictvím nejrůznějších akčních slev a bonusů, které nyní většina developerů nabízí. V průměru je podle Višňovského skutečná cena proti nabídkové ceně zhruba o dvě až tři procenta nižší. "Lze říci, že vyšší šance na dojednání slevy je u bytů větších rozměrů, které jsou nákladnější a jdou za současné nižší poptávky méně na odbyt," dodal.

Další dynamiku rozevírání nůžek nabídkových a skutečných cen bytů je podle odborníků možné odhadnout jen s obtížemi. "Výhledy celé ekonomiky jsou laděny do temných odstínů, což i v případě rezidenční výstavby svědčí spíš pro další rozevírání nůžek," řekl Višňovský.

Nevyloučil ale ani opačný trend. "V letošním roce se však projeví také výrazné snížení nabídky, způsobené pozastavením mnoha připravovaných projektů. Z tohoto důvodu očekáváme rozevírání nůžek jen opravdu pozvolné," uzavřel odborník Lexxusu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!