Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Santa Trump Čechům levnější Vánoce nepřinese. Jeho triumf přišel pozdě

Donald Trump ve Skotsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump ve Skotsku | foto: Reuters

PRAHA Pro české spotřebitele svitla naděje, že by mohly klesnout ceny zboží. Tuzemské e-shopy totiž především elektroniku a další dovážené výrobky nakupují v dolarech.Vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách poslalo dolar směrem dolů.

Americká měna v reakci na výsledek voleb prudce oslabila. Vůči euru nejvíce za poslední dva měsíce.

Tato naděje však zase rychle zhasla. Bohužel pro české zákazníky přišlo Trumpovo vítězství příliš pozdě. Internetové obchody se totiž na vánoční nákupní sezónu už zásobily. Dárky tak letos levnější nebudou.

„E-shopy už mají dávno plné sklady. S americkými volbami to tak dopadne stejně jako s měnovými intervencemi České národní banky před třemi lety. Tehdy se lidé obávali, že před Vánoci vzrostou ceny zboží nakupovaného v eurech, což se rovněž kvůli dostatečným skladovým zásobám nestalo,“ říká výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci Jan Vetyška.

Oslabení dolaru navíc zřejmě nebude dostatečné. Trumpův efekt se zatím zdá býti jednorázový a tak se při plnění skladů asi ani neprojeví. „Americký dolar oslabil, postupně se ale trh z paniky vzpamatovává, počáteční ztráty koriguje a vrací se přibližně na páteční úrovně. Reakce trhů je tedy mnohem vlažnější než v případě brexitu,“ uvedl hlavní investiční stratég společnosti ČSOB Asset Management Aleš Prandstetter.

Počítače a televize

Teoretickou možnost otevírá snad jen anketa agentury AP mezi investory a ekonomy, podle kterých Trump vnáší do světové ekonomiky nové nejistoty. Nový americký prezident je podle nich lehkomyslný nováček. Nejistota kolem jeho osoby a její vliv na hodnotu dolaru by však musela být silná a vydržet dlouho.

Podle Vetyšky by se případné zlevnění mohlo projevit zhruba po třech měsících, hodně však závisí na velikosti e-shopu a velikost zásob.

Dlouhodobější pokles dolaru by pak ovlivnil zejména ceny v segmentu výpočetních technologií, částečně pak u televizorů. V ostatních segmentech má už totiž v současnosti větší podíl evropská výroba a proto by byl vliv menší.

Zahraniční e-shopy lákají

Pokud tedy někdo touží na Trumpově vítězství ušetřit, musí sledovat aktuální kurz a nabídku amerických internetových obchodů. Ty se přitom mezi Čechy nakupujícími na internetu těší velké oblibě. Podle statistik online platební brány PayPal nakupuje v zahraničí už více než polovina českých zákazníků e-shopů. USA přitom patří mezi tři nejoblíbenější trhy.

Zboží ze zámoří někdy zakoupilo 21 procent z nich. Mezi kategoriemi, které Češi za hranicemi poptávají nejčastěji, je spotřební elektronika hned na druhém místě. Nalézt ji lze ve 28 procentech nákupních košíků.

„Zákazníci nakupující v USA hledají zboží, které v Česku není dostupné, nebo jen za velmi draho a v omezených variantách. Jako důvod to uvádí 30 procent z nich,“ řekl LN generální ředitel platebního systému PayPal pro střední a východní Evropu Matt Komorowski.

Českým e-shopům tak nic nebrání k dosažení cíle, který jim Asociace pro elektronickou komerci pro letošek vytýčila. Jejich obrat by v součtu za celý rok měl dosáhnout 97 miliard korun, meziročně o pětinu více. O celou třetinu by se přitom měla postarat vánoční nákupní horečka, která by rovněž měla být rekordní.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...