1. listopadu 2008 11:44 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Sarkozy se zlobí na banky

Francouzský prezident se zlobí na francouzské banky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský prezident se zlobí na francouzské banky. | foto: AFP

PAŘÍŽ/PRAHA Francouzský prezident Nicolas Sarkozy se zlobí na francouzské banky. Chce je přimět k tomu, aby peníze, které tamní vláda půjčila šesti největším bankám v zemi, používaly na poskytování úvěrů soukromým osobám i podnikům. Sarkozymu se nelíbí, že banky utáhly kohoutky, a získat půjčku je tudíž stále těžší. Informuje o tom deník Financial Times (FT).

Sarkozy chce banky donutit, aby úvěry byly opět přístupnější. Ve čtvrtek na setkání se šéfy bank a úředníky francouzský prezident uvedl, že se chce zaměřit na sledování množství úvěrů, které banky poskytují domácnostem i podnikům.

Francouzská vláda před několika dny rozhodla, že největším domácím bankám půjčí do konce letošního roku deset a půl miliardy eur (zhruba 263 miliard korun), aby posílila jejich kapitálové rezervy v době finanční krize. Státní půjčka je ovšem ze strany státu doprovázena podmínkami, včetně různých úvěrových cílů pro spotřebitele, firmy i místní správy.

Sarkozy svolal do Elysejského paláce zástupce bank a ministerstva financí, aby dopodrobna vysvětlili jednu z podmínek půjčky, a sice nárůst úvěrů poskytnutých domácnostem a podnikům o tři až čtyři procenta za rok.

Peníze na půjčky bankám pocházejí z francouzského rekapitalizačního fondu, kde je 40 miliard eur. Podle ministryně financí Christine Lagardové je Paříž připravena bankám půjčit podobnou sumu jako letos i v příštím roce. Banky, které státní půjčku přijaly, se navíc zavázaly, že omezí vysoké finanční ohodnocení top manažerů.

Francouzský prezident se nyní obává, aby veřejnost státní půjčku bankám nevnímala jako drahý dárek, získaný na náklady veřejnosti. Ta čekala na výhody v podobě bezproblémového poskytování půjček.
Pavla Francová, Lidové noviny

Advantage Consulting, s.r.o.
RUČNÍ BRUSIČ-ELEKTRICKÁ BRUSKA

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 28 000 - 30 000 Kč