Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Satelity za Prahou ztrácí kouzlo. Zpět do metropole se stěhuje stále více lidí

Rodinný dům v satelitním městečku (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rodinný dům v satelitním městečku (ilustrační foto). | foto: archiv Jaga

PRAHA Metro a supermarkety v Praze, nebo klid a příroda v městečkách a vesnicích za hranicemi hlavního města? Zatímco ještě před pár lety jasně vítězila druhá možnost, nyní se situace pozvolna obrací. Lidí, kteří satelity za metropolí opouští a stěhují se za prací či studiem do metropole, totiž v minulých letech začalo rychle přibývat.

Když třiadvacetiletá studentka z Černošic (která si nepřála uvádět své jméno) před čtyřmi lety nastoupila na jednu z pražských vysokých škol a zároveň si v hlavním městě našla práci, začalo ji každodenní brzké vstávání, pozdní návraty a čekání na vlaky ubíjet.

„Když máte školu a práci v Praze, není dojíždění zrovna praktické. Ze zaměstnání jsem odešla ve čtyři, jela jsem na nádraží, musela jsem čekat na vlak, dojet do Černošic a ještě ze zastávky pěšky dojít domů. A takhle to bylo denně,“ vyjmenovala studentka serveru Lidovky.cz, proč se ze sedmitisícového města za Prahou do metropole přestěhovala.

„A nebyla jsem jediná, jen ve svém okolí znám minimálně dalších deset lidí, kteří udělali stejné rozhodnutí jako já,“ dodala.

Vystěhovalých přibývá

Její slova potvrzují i údaje statistiků. Zatímco počet lidí, kteří se do okresů Praha-západ a Praha-východ přistěhovávají, už několik let v řadě strmě padá, množství osob, jež se z těchto regionů vystěhovávají, od roku 2013 naopak stoupá. Před dvěma lety z měst a vesnic v okolí hlavního města odešlo 5870 obyvatel, o rok později to bylo už 6294 lidí a stoupající tendence zatím pokračuje i letos. Podobná čísla ovšem statistici neevidují jen v hlavním městě, ale například i v okolí Brna.

„Statistiky nárůst počtu vystěhování potvrzují, neříkají ale, kam přesně osoby z okresů Praha-západ a Praha-východ odešly. Je tedy možné, že někdo zamířil třeba na Mladoboleslavsko nebo někam úplně jinam,“ upozornil server Lidovky.cz Josef Škrábal z Českého statistického úřadu s tím, že aktuální údaje o stěhování mezi Prahou a jejími satelity úřad nemá úřad k dispozici.

Obyvatel stále přibývá

„Zároveň musím dodat, že počet lidí, kteří nacházejí svá nová bydliště za metropolí je stále o něco vyšší než množství těch, již z těchto oblastí odcházejí,“ zdůraznil Škrábal. Tento poměr se však začal v minulých letech rychle snižovat.

Ještě v roce 2011 činil takzvaný přírůstek stěhováním (tedy rozdíl mezi přistěhovanými a odstěhovanými) v okresech Praha-západ a Praha-východ 6150 (o 6150 osob více se tam přistěhovalo než odstěhovalo), v roce 2013 to však bylo už jen 5522 a vloni dokonce 4961.

Ceny bytů rostou

Aktuální trend postřehly už i realitní kanceláře. „Že se lidé ze satelitů do měst stěhují o něco častěji, je pravda. Je to logické, většinou totiž platí, že v čím větším městě bydlíte, tím více máte pracovních, ale i jiných příležitostí. A dojíždění pro mnohé může být velmi nepříjemné,“ řekl serveru Lidovky.cz šéf Asociace realitních kanceláří Jan Borůvka.

Anketa

Kde se podle vás lépe žije?

Ve městě 831
Za hranicemi města 831

„Ano, satelity zažívají v posledních letech silný exodus a nedá se očekávat, že by se na tom v blízké budoucnosti mělo něco měnit,“ dodal pro deník Metro makléř realitní kanceláře RE/MAX Jan Zachystal.

Bydlení ve vlastním

S výběrem té nejvýhodnější hypotéky pomůže on-line srovnávač.

Srovnat hypotéky Ve spolupráci s finance.iDNES.cz

Realitky zároveň v minulých měsících ve velkých městech zaregistrovaly mírný nárůst cen nemovitostí. Se sílícím příchodem lidí z venkova to však podle nich příliš nesouvisí. „Musíme si uvědomit, že ekonomika stoupá, mnoho Čechů si bere levné hypotéky, investuje a v důsledku toho rostou i ceny bytů,“ vysvětlil Jan Borůvka.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...