26. září 2007 17:04 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Sazka od státu miliardu nezíská

Půjčka, peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Půjčka, peníze | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Společnost Sazka nemá nárok na vrácení daně z přidané hodnoty. Státní rozpočet tak ušetří 1,5 miliardy korun. Senátní návrh novely zákona o správě daní a poplatků, který výjimku ruší, podpořilo 97 ze 181 přítomných poslanců.

Sazka, která původně u poslanců výjimku vylobovala, tvrdila, že musí z celkové částky odvést 300 milionů korun ve prospěch tělovýchovných svazů. Zbytek by ale skončil jako zisk u loterijních společností. Novela proto vyvolala nevoli u ministra financí Miroslava Kalouska. Podle něj je i v rozporu s právem Evropské unie.

Sportovní svazy peníze dostanou
Kalousek se během léta dohodl se sportovními svazy, že jim státní rozpočet příští rok peníze z letos ušetřené částky vyplatí. "Tři sta milionů z té 1,5 miliardy rádi dáme té prioritě, za kterou tady všichni bojujeme, a tou je financování českého sportu," uvedl.

Řešení podpořil také jeho stranický kolega poslanec Ladislav Šustr, který je zároveň místopředsedou dozorčí rady Sazky. "Je to dobré řešení pro český sport," uvedl Šustr za Všesportovní kolegium ČR, které zastřešuje 11 největších sportovních svazů a spolků.

Tělovýchovné jednoty typu ČSTV, Sokola nebo Orla mohou s podporou státu počítat také v budoucnu. Svazy si dotaci rozdělí podle svého akcionářského zastoupení v Sazce.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz