Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -4 °C sněžení Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Sazka varuje hráče: vyplácíme výhry jen do půl milionu. Hušák byl hospitalizován

Sportka - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sportka - ilustrační foto | foto: Zehl IgorČTK

PRAHA Loterijní společnost Sazka v úterý potvrdila, že chce požádat ministerstvo financí, aby dočasně pozastavilo její činnost. Důvodem je nedostatek peněz na výplatu výher. Situace v Sazce se nadále dramatizuje: její zaměstnanci hrozí stávkou a šéf kolosu skončil po valné hromadě v rukách lékařů.

O problémech Sazky více:


Podle informací LN dosud Sazka nevyplatila ani rekordní jackpot ve výši 103 milionů korun, který padl letos v lednu. Přiznal to dnes  Pavel Kořan, předseda Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV), hlavního akcionáře Sazky. Společnost oznámila, že nyní vyplácí pouze výhry do výše půl milionu.

"Něco podobného jsme ještě neřešili," říká šéf dozoru nad loteriemi Karel Korynta.

Karel Korynta
Sazka prakticky přiznala, že nemá prostředky na výhry. Přitom by na ně mělo plynout padesát procent vsazených peněz. Je to tak?
Máte pravdu. U loterií by mělo jít padesát procent na výhry a padesát procent na náklady a zisk společnosti. Ale je otázka, jestli mají v Sazce účty rozdělené.

A neporušily tím pravidla pro udělění licence?
Je to velmi čerstvé. Zatím nemáme oficiální informace, že by jí chyběly peníze na výhry, takže je složité se k tomu vyjadřovat. Ale je to podivné.

Celý rozhovor čtěte zde:
Státní dozor zvažuje kontrolu Sazky

Vyšší částky by měly být vyplaceny z jistiny, kterou má Sazka slouženou u ministerstva financí. "Jistina je obnos, který musí loterijní společnost ze zákona držet na svém účtu a nesmí s ním nijak nakládat," vysvětlil pro Lidovky.cz ředitel odboru státního dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi ministerstva financí Karel Korynta.

"Žádný výherce se na nás se stížností zatím neobrátil," doplnil Korynta.

Sazka obnoví činnost až pokud jí soud povolí úvěr ve výši 2,5 miliardy korun od společnosti Gladiolus, za níž stojí finanční skupina Penta a E-Invest Martina Ulčáka.

Lidé už začali sázet méně
Insolvenční správce Josef Cupka s žádostí o pozastavení činnosti Sazky nesouhlasí a pravděpodobně se ji bude snažit zastavit. "S touto žádostí absolutně nesouhlasím, protože jde automaticky o snížení hodnoty společnosti," řekl Cupka.

Pozastavení činnosti Sazky, i když jen dočasné, bude mít dramatický dopad na důvěru sázejíích a ohrožení celého jejího loteriního byznysu. Podle průzkumu LN mezi provozovateli sázkových terminálů Sazky už lidé vnímají negativní vývoj okolo firmy a méně sázejí. "Tržby výrazně klesly. Po dnešku určitě přijde další útlum v sázení," říká pracovnice trafiky, která si nepřála uvést své jméno.

Hušák v péči lékařů
Mimořádná valná hromada loterijní společnosti Sazky neodvolala ředitele a šéfa představenstva firmy Aleše Hušáka z jeho funkcí a zamítla návrh na změnu stanov, který by umožnil vstup strategického investora do společnosti.

Po jednání skončil Hušák podle ČT v hospitalizovaný v nemocnici. Informaci potvrdil LN mluvčí společnosti Jan Tuna: "Důvodem je nejspíš dlouhodobé vypětí a stresová zátěž." 

Šéfovi Sazky možná také přitížili její zaměstnanci, kteří vstoupili do stávkové pohotovosti. Důvodem je nejistota ve společnosti a nedůvěra k jejímu vedení.

Pohotovost může přejít ve stávku. "Zaměstnanci ztrácejí jistoty. Neví, zda zde budou nadále pracovat. Chceme mít zprávy o tom, jak to se společností vypadá, a zda budou zachována pracovní místa," uvedl šéf odborů Sazky Jan Kašpárek. Odboráři zastupují 480 zaměstnanců Sazky. Ta měla podle výroční zprávy za rok 2009 471 zaměstnanců.

O co se v Sazce hraje:

Sazka má problémy kvůli splátkám dluhopisů vydaných na krytí výstavby vysočanské hokejové haly. Někdejší Sazka aréna byla vystavěna před světovým šampionátem v ledním hokeji v roce 2004. Společnost dlouho řešila zadlužení úvěry od několika bank. Většina z nich ale na přelomu roku prodala své pohledávky Radovanu Vítkovi, který na Sazku podal 17. ledna insolvenční návrh.

O Sazku bojuje i druhý velký věřitel Karel Komárek, který stejně jako Vítek disponuje i velkou částí dluhopisů.
Třetím zájemcem je spojení vyjednavače Sazky Martina Ulčáka s Pentou. Tuto varinatu také před několika týdny vybral management Sazky spolu s hlavním akcionářem Českým svazem tělesné výchovy (ČSTV).

Minoritní akcionáři, kterými jsou menší sportovní sdružení v Česku, ale s tímto krokem nesouhlasí. Proto se s ČSTV dohodli na společném nezávislém transparentním tendru. Krátce před jeho započetím ale představenstvo Sazky (především hlasy zástupců právě z ČSTV) podepsalo smlouvy s firmou Gladiolus (společnost Penty a Ulčáka), na základě kterých Sazka může čerpat 2,5 miliardy korun, ale ručí nadpolovičním balíkem akcií.

Tyto smlouvy ale dosud neodsouhlasil předběžný insolveční správce Josef Cupka, který zárověň požádal soud o předběžné opatření, které zamezuje managemnetu nakládat s majetkem bez jeho souhlasu. Sazka tak může sama vyplácet jen půl milionu korun.

,

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

Ivo Novotný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!